icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Cihaz kullanımının güvenliği günümüz teknoloji dünyasında her daim tartışılmaya devam ediyor. Özellikle telefonlar, bilgisayarlar ve tabletler söz konusu olduğunda veri güvenliği had safhada önem kazanabiliyor. Bu yönde yapılan çalışmalara da her geçen gün yenileri ekleniyor. Veri güvenliğine dair onlarca çalışmaya imza atan Google ATAP ekibi bu defa bir cihaz geliştirdi. Geçtiğimiz günlerde tanıtımı yapılan cihaz ProjecktVault adını taşıyor. Cihaz küçük bir microSD karta benziyor demek yanlış olmayacaktır.

Kişisel Kullanımlarda Veri Güvenliği Sağlayan Cihaz

Cihazın tek görevi veri güvenliğinin sağlamak değil. Aynı zamanda kullanıldığı cihaza ek veri alanı sağlıyor olması da dikkatlerden kaçmadı. Fakat depolama özelliği klasik bir sistemden çok daha farklı bir işleyişe sahip. Çünkü ek güvenlik katmanları içeriyor. İçerisinde gerçek zamanlı bir işletim sisteminin bulunduğunu söyleyebiliriz.

Gücü bir hayli düşük olan ARM işlemci ve NFC yonga tanıtımda kamuoyuna açıklanmıştı. Cihaz aynı zamanda 4 GB gibi kafi oranda bir hafıza sunuyor. Peki, bu minik cihaz ne zaman kullanıcılar ile buluşacak? Henüz piyasaya sürülmedi ve ne zaman piyasaya sürüleceğine dair de bir açıklama yapılmadı. Dolayısıyla ne zaman kullanım imkanına kavuşulacağı henüz bilinmiyor.

Konuya dair gelen tek bilgi Google tarafından 500 adet ürünün şu anda test aşamasında olduğu… Kurumsal bir ürün olarak lansmanının yapılacağı konuşuluyor. Ürünün ne kadar satış fiyatına sahip olacağı da bilinmezler arasında yer alıyor. Google henüz bir fiyat aralığı belirtmedi. Ancak test edilen ürünlerin piyasaya sürülmesiyle birlikte fiyat konusu da netleşmiş olacak. 

Son dönemlerde artan e-posta güvenliği sorunları ile ilgili hazırladığımız e-posta hesabınız güvende mi yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.


RASTGELE