icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Bilgisayarınızda mevcut olan bir dosyanın harici bir diske kopyalanması komutu verildiğinde bir hata uyarısı ile karşılaşılabilir. Bu hata genellikle diskten okunamıyor hatası olur. Bilgisayar kullanıcılarının sıklıkla karşılaştığı bu hata bilgisayarda bulunan dosyanın başka bir alana aktarılması istendiğinde de karşılaşılabilir. Örneğin USB ile işlem yapmak istediğinizde de bu hata uyarısını alabilirsiniz.

Bu durumda uygulayabileceğiniz bazı yöntemler bulunuyor. Bu yöntemler diskten okunamıyor hatası karşısında işe yarayan yöntemlerdir. Uygulayabileceğiniz en basit yöntemde ise bilgisayarınıza sırasıyla başlat ve çalıştır komutunu vererek cmd komut satırını açmanız gerekir. Burada cmd’nin yönetici olarak çalıştırılması gerektiğini belirtelim. 


Diskten Okunamıyor Hatası ve Çözümü 

Bilgisayarınızda cmd’nin yönetici olarak çalıştırılmasının ardından karşınıza komut satırı da gelecek. Komut satırı bölümünde chkdsk/f/r C: komutunu çalıştırın. Bu komutun birleşik olarak yazılması gerekiyor. Ancak “r” ile “C” komutu arasında bir boşluk bırakmanız gerektiğini de belirtelim. İşlemdeki kritik nokta şu; kopyalanmak istenen dosya hangi sürücüde ise “C” yazan yeren o sürücüyü yazmanız gerekiyor. 

Bu komut C sürücüsünde olduğu varsayılan bir dosya ile ilgili bir sorun olduğu varsayılarak hazırlandı. Eğer kopyalamak istediğiniz dosya D sürücüsündeyse bu durumda “C” yazan yere, yani “r” yazıp bir karakter boşluk bıraktıktan sonra “D” yazmanız gerekiyor. Bu işlemi yapmanızın ardından sistemi yeniden başlatmanız da gerekiyor. Sistem yeniden başladığında kopyalama işlemini yeniden yapmayı deneyin. Aynı hatayı almadığınızı göreceksiniz. 


RASTGELE