icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Bilgisayar kullanıcıları ya da telefon kullanıcıları siber korsanların tehdidi altında! Siber saldırıların son derece yaygınlaştığı günümüzde farkında olmadan onlarca sahte uygulama ile karşılaşmak da kaçınılmaz olmaya başladı. Pek çok güvenlik önlemine karşın sahte uygulamaların en güvenilir platformlara dahi sızabildiği artık kanıtlandı. Bunun son örneği hemen her akıllı telefon kullanıcısının tercih ettiği WhatsApp uygulamasının sahtesinin yapılması oldu.

Gerçek uygulamanın birebir aynısı olarak algılanabilen sahte WhatsApp geçtiğimiz günlerde milyonlarca kişi tarafından indirildi. Üstelik bu sahte uygulama Google Play Store içerisinden indirildi. Çünkü bu platformun güvenlik duvarını dahi aşmayı başarmıştı. Siber korsanlar kullanıcıların sahte uygulamayı fark etmemesi için her türlü önlemi almıştı. Durumun anlaşılması üzerine bu uygulamayı indiren milyonlarca kişi büyük tedirginlik yaşadı.

Sahte Uygulamadan Korunma Yolları

Telefon ya da bilgisayar kullanıcılarının bu tür siber saldırılardan ve sahte uygulamalardan korunması için son derece dikkatli davranması gerekiyor. Öncelikle bilgisayar ya da tablet gibi cihazlara mutlaka antivirüs uygulaması kurulmalıdır. Ancak antivirüs uygulamasını seçerken ve indirirken de mutlaka güvenilir platformları tercih etmelisiniz.

Pek çok kişi antivirüs uygulamasını kurduğunda güncellemesini ihmal ediyor. Bu durumda söz konusu programın cihazınızı koruma altında tutmasını beklemeyin. Çünkü güncellenmeyen uygulama çalışmayı durdurabilir. Bu da cihazınızı siber saldırılara açık hale getirecektir. Dolayısıyla uygulamayı indirmeniz ve kurmanız yeterli değil. Güncelleme işlemini de düzenli olarak yapmalısınız.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da telefonunuza ya da bilgisayarınıza indirdiğiniz uygulamayı gözden geçirmeniz olacak. Gerçek uygulamadan farklı bir çalışma prensibi fark etmeniz, uygulamanın sahte olduğu anlamına gelebilir. Hiçbir uygulamayı ya da programı virüs programından geçirmeden yani kontrol etmeden indirmemeniz ve kurulumunu yapmamanız da alabileceğiniz önlemler arasında bulunuyor. 


Bir önceki yazımız olan veri kaybı olmadan MBR’yi GPT’ye dönüştürme yazımızda MBR ve GPT dosya sistemlerini dönüştürme yollarına dair tüm bilgileri sizlerle paylaştık.