icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Bilgisayar kullanıcılarının yaptıkları basit hatalar arasında en yaygın olanlardan biri de dosyaların yanlışlıkla silinmesidir. Kimi zaman bilinçli olarak silinen dosyalara bir süre sonrasında ihtiyaç duyulabiliyor. Elbette silinen dosyalar bilgisayarın geri dönüşüm kutusuna gider. Ancak geri dönüşüm kutusundan da silinmesi durumunda dosyalara ulaşmak biraz daha zor olabiliyor. Bu durumda geri dönüşüm kutusundan silinen dosyaları geri getirme işleminin yapılması gerekir. 

Şayet geri dönüşüm kutusuna giden dosyaları asıl konumuna geri getirmek isterseniz yanlışlıkla silinen dosyaları kurtarma sizin için çok kolay olacaktır. Geri dönüşüm kutusunu açarak istediğiniz dosyanın üzerine sağ tıklamanız ve “geri yükle” seçeneğini seçmeniz dosyanın silinmeden önce bulunduğu konumuna geri gelmesi için yeterli olacaktır. Ancak geri dönüşümden silinen dosyaları geri getirme daha kapsamlı bir çalışma yapılmasını zorunlu kılıyor. 

Geri Dönüşümden Silinen Dosyaları Kurtarma Programı

Öncelikle silinen dosyaları geri getirme amacıyla hazırlanmış olan programları deneyebileceğinizi belirtmek isteriz. Bu programlar arasında ApowerRecover da bulunuyor. geri dönüşüm kutusu da dahil olmak üzere bilgisayardaki pek çok farklı sürücüden silinmiş olan dosyaların geri getirilmesi için kullanılan bu program fotoğraf, ses kaydı ya da video gibi programları da destekliyor. Programın kurulumunu yaptıktan sonra dosya türünü seçmeniz gerekiyor. Sonrasında işlemin tamamlanmasını bekleyin. Bu ve benzeri programları kullanmanız geri dönüşüm kutusundan silinen dosyalar nereye gidiyor sorusunun yanıtını öğrenerek bilgisayarınızda gelişigüzel işlemler yapmanızdan çok daha akılcı bir seçim olacak. 

Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz Recuva programı da bir diğer alternatiftir. Recuva programı kolay kullanım özelliği ile de ön plana çıkıyor. Programı daha kapsamlı bir şekilde kullanmak ve yükseltmek için ise bir meblağı gözden çıkarmanız gerekir. Geri dönüşümden de silinen dosyaları geri getirme amaçlı olarak kullanabileceğiniz programlardan bir diğeri de FreeUndelete programıdır. Arama çubuğuna sahip olan bu yazılım sürücü seçmenizi ve bu sürücüde silinen dosyaları görüntülemenizi, dilediğinizi seçerek geri yüklemenizi sağlar. Bu program da ücretsiz olarak bilgisayara indirilebiliyor ve kullanılabiliyor. 

Geri Dönüşümden Silinen Dosyalar Nereye Gider?

Bilgisayarlardaki birçok detay gibi geri dönüşüm kutusunun sahip olacağı özellikleri ayarlamak kullanıcının elindedir. Mesela geri dönüşüm kutusunun veri kapasitesini siz belirleyebilirsiniz. Geri dönüşüm kutusu, bilgisayardan silinen dosyaları geri yüklemek için son derece kullanışlı bir alandır. Geri dönüşüm kutusunda yer alan dosyalar silinince ne yapılacağı ise merak konusudur. Geri dönüşüm kutusunun boşalması, orada yer alan dosyaların tümünün kalıcı olarak silinmesi demektir. Fakat bu dosyaların tam manasıyla ortadan kaldırıldığını söylemek doğru olmaz. Bilgisayar dosyaları silinmiş olarak görür ve dosyaların disk üzerinde bulunduğu yer “yeniden yazılabilir alan” olarak belirlenir. Böylelikle bilgisayar depolama alanı sorunu yaşadığında silinmiş olarak belirlenen dosyaların üzerine veri geçerek alanı boşmuş gibi değerlendirebilir. 

Geri dönüşüm kutusundan silinen dosyaların bilgisayar üzerinden görüntülenebilmesi mümkün değildir. Ama dosyalar sabit disk üzerinde yer almayı sürdürür. Farklı bir dosya, sabit disk üzerinde yer alan bu dosyalar üzerine yazılmadığı sürece geri dönüşüm kutusundan silinen verilerinize kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bilgisayarların dosya üzerine yeni dosya yazabilmesi veri kurtarma işlemleri için son derece önemlidir. Sabit disk üzerinde yer alan dosyaların tamamen silinebilmesi için disk üzerine yeni dosya yazılması, daha hızlı bir işlemdir. 

Gold Data olarak geri dönüşüm kutusundan silinen dosyaları son derece titiz bir şekilde çalışarak geri getirebiliyoruz. Geri dönüşüm kutusundan silinen dosya büyük önem arz ediyorsa hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz. Uzman ekibimiz, veri kaybı yaşanmaması adına çalışmalar yapar. Bilmediğiniz programları kullanarak vakit kaybetmek yerine doğrudan bizlerle iletişime geçerek daha kolay ve garanti bir şekilde dosyalarınıza ulaşabilirsiniz. Bahsi geçen programları kullanıp sonuç alamadığınızda da bizler en kısa yoldan ve profesyonel bir şekilde dosyalarınızı geri getirebiliriz. Silinen dosyaları geri getirmek için en garanti ve güvenilir yolu arıyorsanız bizlere başvuru yapabilirsiniz. 

Yanlışlıkla Silinmiş Klasörü Kurtarma

Silinen klasörlerin geri getirilmesi dijitalleşen dünyanın en büyük sorunları arasında yer almaktadır. Neredeyse bütün verilerimiz dijital olarak bilgisayarlarımızda, taşınabilir disklerimizde ya da bulut hesaplarımızda bulunmaktadır. Bu nedenle bu sorunun önüne geçmek için farklı çözüm yolları bulunmaktadır. 

Silinmemesi gereken hayati bilgiler arasında pek çok durum bulunmaktadır. Bir üniversite ya da yüksek lisans öğrencisi için bitirme tezi veya projesi oldukça önemli klasörler arasındadır. Belirli yıldan bu yana biriktirilen fotoğraf arşivleri de bu klasörler arasındadır. Her insan için vazgeçemeyeceği özel klasör tanımı değişmektedir. 

Klasörler basit hatalarla silinebilmektedir. Yine de üzülmeyin, çünkü sabit disklerin çalışma prensibi dertlerinize çözüm olabilmektedir. Aslında silinen veriler bilgisayardan gitmemektedir sadece hard diskiniz ufak bir işlemle verilerinizi tekrar yazılabilir hale getirmektedir. 

Örneğin, kasetlerin üzerine yeni şarkı kaydetmek sabit diskinizin eski verilerin üzerine yeni dosya yazma işlemine benzemektedir. Bu klasörleri de geri getirmek mümkündür. Veri kurtarma programları ise diskinizin temel emirlerinin üzerinde biraz oynama yaparak eski dosyaları geri getirebilmektedir. Bazı durumlarda bu kurtuluş düşük bir ihtimal olsa da Gold Data kurtarma işlemlerinizi garanti altına almaktadır. 

Silinen klasörleri kurtarma işlemi için üçüncü parti yazılımları kullanmayı tercih edebilirsiniz. Bu alanda karşımıza çıkan yazılımlardan bir tanesi EaseUS Data Recovery Wizard’dır. On yıldan uzun süredir pazarda hizmet veren kurtarma aracını kullanmak aslında fazşlaca kolaydır. EaseUS Data Recovery Wizard, fiziksel bir sabit sürücünün depolama birimini iyice tarayabilmek için gelişmiş bir algoritma teknolojisi kullanmaktadır. Yine de klasörlerinize Gold Data firmamızdan yardım alarak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Geri Dönüşüm Kutusundan Silinen Dosyaları Geri Getirme

Sildiğiniz içerik geri dönüşüm kutusundan da silindiyse bilgisayarın yedekleme bölümünü inceleyebilirsiniz. Burada önemli olan bilgisayarın yedekleme yapıp yapmadığıdır. Bilgisayarınız yedekleme işlemini gerçekleştiriyor ise dosyalar geri dönüşüm kutusundan silinse dahi tekrar ulaşmak mümkün hâle gelir. Bilgisayarın yedekleme kısmı sayesinde herhangi bir uygulama ya da yazılım yüklemeden dosyaları geri getirebilirsiniz. Bilgisayarınız yedekleme yapmıyor ise bazı yazılımları kullanarak silinen dosyaları geri alabilirsiniz. Bu uygulama için EaseUS Data Recovery Wizard adlı programı kullanabilirsiniz. Silinen dosyaların geri yüklenmesi noktasında öne çıkan bu program, birçok kullanıcı için yeterli oluyor. 

Piyasada hem ücretli hem de ücretsiz birçok silinen dosyaları geri getirme programları vardır. Fakat bazı geleneksel yöntemler bu noktada pek etkili olmayabilir. Geri dönüşüm kutusundan silinen dosyaları geri getirirken herhangi bir veri kaybı yaşanmaması adına doğru programı kullanmak gerekir. Eğer geri dönüşüm kutusundan silinen dosyaları tek başınıza geri getiremediyseniz ya da bilgisayarınız yedekleme yapmıyorsa uzman ekiplerden destek almak daha doğru olacaktır. 

Programla Kurtarılamayan Silinmiş Dosyalara Nasıl Ulaşılır?

Bu programlar silinmiş olan dosyaları kurtarma ve geri getirme noktasında yüksek başarı sergileyen yazılımlardır. Ancak her durumda, her bilgisayardan her türlü dosyanın kurtarılması söz konusu olmayabilir. Programlar da bazı dosyaları bulamayabilir v geri getirme seçeneğini sunamayabilir. Bu durumda yapılması gereken en doğru hamle veri kurtarma çalışmasının yapılması için profesyonel bir firma ile irtibata geçmenizdir.

Gold Data olarak silinmiş olan her türlü dosyanın geri getirilmesi için çalışma yapıyor ve yüksek başarı oranına ulaşıyoruz. Eğer sizin için önemli olan bir dosyaya ulaşmak ve geri getirmek isterseniz bizi hemen arayın. Herhangi bir program kullanmadan bizimle irtibata geçmeniz çok daha başarılı bir şekilde dosyalarınızın kurtarılmasını sağlayacaktır. Ancak daha önce söz ettiğimiz programlar ile dosyanızı geri getirme işlemini denemiş olsanız da bize başvurabilirsiniz.