icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

İnternetin hayatımızın en önemli parçalarından bir tanesi haline gelmesi kişisel veri güvenliği tabirini de hayatımıza sokmuş durumda. İnsanların büyük bir çoğunluğu bununla ilgilenmiyor olsa da aslında verilerin korunması hepimizi yakından ilgilendiriyor. Her gün girdiğimiz alışveriş ya da sosyal medya sitelerinde kişisel verilerimiz risk altında kalıyor olabilir.

Kişisel verilerin korunması işlemi 7 Nisan 2016 tarihinde hizmet vermeye başlayan Kişisel Verileri Koruma Kurulu ile birlikte belirli bir düzen içerisinde ilerlemeye başladı. Oluşturulan kurul şirketlerin tamamını denetleyerek sitelerde kişisel verilerin çalınma sorununu en aza indirmeyi amaçlıyor. Kurul tarafından sürekli olarak denetlemeler yapılıp cezalar kesiliyor olsa da kişisel verilerimiz hala güvende değil.

Kişisel Veri Ne Anlama Geliyor?

İnsanların kişisel verilerinin çalınmaya başlaması ve bu doğrultuda kısaca KVKK olarak tanımlanan Kişisel Verileri Koruma Kurulu’nun kurulması bu olayın ne kadar ciddi bir konu olduğunu ortaya çıkardı. Maalesef halkımızın büyük bir kısmı kişisel veri tabirini tam olarak tanımlayamamakta. Söz konusu tabiri basit bir şekilde tanımlamak gerekirse herhangi bir insan hakkındaki verilerin tamamı kişisel veri olarak adlandırılıyor.

Kişisel Veri Olarak Sayılan Bilgiler Hangileri?

İnsanlar kişisel verilerinin hangileri olduğu konusunda çok fazla bilgi sahibi değiller. Birçoğumuz bizim için önemli olmadığı için kişisel verilerimizi farklı noktalardan paylaşıyoruz. Ancak bizim önemli görmediğimiz veriler son derece kötü amaçlarla kullanılabilir.

Kişisel verilerin korunmasında veri sorumlusunun da bilgi sahibi olması çok önemli. İnsanlar ellerinden geldikçe kendi verilerini koruyabilirlerse sistem çok daha iyi bir şekilde işlemeye devam edebilir.

TBMM Komisyonu tarafından yapılan açıklamaya göre insanların kimlik, iletişim, mali, sağlık, özel hayat, din ya da siyasi görüşüne dair tüm bilgileri kişisel veri olarak nitelendirilmekte. Birçoğumuz bu kategoride yer alan bazı bilgileri farkında dahi olmadan paylaşıyoruz.

Bankalarla iletişime geçildiğinde kayıt altına alınan konuşmalar, internet sitelerin kayıt işlemi gerçekleştiğinde verilen bilgiler ya da herhangi bir internet sitesine girdiğimizde kullandığımız IP adresimiz kişisel veri olarak sayılmakta. Herhangi bir kişi ya da kurum bu bilgileri kullanıyorsa bilgi güvenliği ihlal edilmiş kabul edilecektir.

Kişisel Verilerin Korunmasının Önemi Nedir?

Tüm dünyanın dijitalleşmeye başlaması kişisel verilerin kısa sürede çok büyük bir öneme sahip olmasına sebep oldu. İnsanların internet sitelerinde gezinmesi, arkasında dijital bir ayak izi bırakmaktadır. Bu ayak izlerinin takip edilmesi ve yapay zeka destekli algoritmalarda ayak izlerinin kullanılması ile birlikte insanlar sistemler tarafından her yönüyle tanınmaya başlar.

Alışveriş siteleri her zaman insanların kredi kartı ya da banka hesabı bilgilerini talep etmeye çalışan alanlardır. Birçoğu bunu ürünlerini güvenli bir şekilde satmak için yapsa da bazı durumlarda ortada bir ürün dahi olmaz. Tamamen insanların kişisel verilerinin alınabilmesi için düzenlenmiş bir ortam söz konusu olur. Böyle bir durumda insanların maddi kayıplar yaşaması kaçınılmaz olacaktır. Yurtdışı kaynaklı harcamalar ile kartların içerisindeki limitler farklı kişiler tarafından kullanılabilir.

Hangi Sitelerde Kişisel Verilerimiz Risk Altında?

Aslına bakılırsa internet aleminde yer alan sitelerin tamamında verilerimizin risk altında olduğu söylenebilir. Bildiğiniz üzere internet üzerinde de kendisini kanıtlamış markalar bulunmakta. Özellikle arama motorları ya da sosyal medya siteleri herkes tarafından güvenilir birer adres olarak görülüyor. Ancak Facebook kişisel verileri koruma kanununu birçok kez ihmal ettiği için milyonlarca lira ödemek zorunda kaldı.

Sosyal medya sitelerine dahi güvenemediğimiz bu günlerde alışveriş siteleri verilerin risk altında olduğu bir diğer adres olarak gösterilebilir. Özellikle kredi kartı bilgileri gibi önemli veriler paylaşıldığı için güvenilir olmayan sitelerden alışveriş yapılmaması gerekli. En çok tercih edilen alışveriş siteleri de dahil olmak üzere dikkatli bir şekilde davranmamız şart.

Güvenilir ya da riskli siteleri yazılı olarak açıklamak oldukça zor. İnternet üzerinde milyonlarca site olduğundan hepsini analiz etme imkanımız yok. Ancak bunun için kullanabileceğiniz belirli yöntemler bulunmakta. Eğer bu yöntemlere uygun olarak internet kullanırsanız kişisel verilerinizi olabildiğince koruma altında tutmuş olursunuz.

Sitelerin Güvenli Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?

Her gün onlarca farklı siteye giriş yapıyoruz. Bu sitelerde farkında olmadan ya da bilinçli olarak özel nitelikli kişisel veri paylaşımı yaptığımız dahi oluyor. Paylaştığımız verilerin güvende olduğundan emin olmak istiyorsak dikkat etmemiz gereken çok küçük etmenler bulunmakta.

İlk olarak sitelerin giriş adreslerinden başlayabiliriz. Bilindiği üzere sitelerin giriş adreslerinde http:// ya da https:// yazar. Birçoğumuz aradaki tek fark olan “s” harfini fark etmeyiz bile. Ancak bu küçük harf kişisel verilerin işlenmesini ve farklı amaçlarla kullanmasını engelleyen etmenlerin var olduğunu bize gösteriyor. Her zaman https:// ile başlayan siteleri tercih etmemiz gerekli.

İkinci bir yöntem ise tarayıcımıza güvenmek olacaktır. Google, Yandex, Opera ya da Mozilla Firefox gibi popüler tarayıcıların tamamı siteleri biz girmeden önce denetmektedir. Yapılan denetlemeler sonrasında güvenilir olduğuna ikna olunan sitelerin adresinin yazdığı bölgenin başına bir asma kilit logosu konulur. Bu logo ilgili kişinin verilerinin korunduğunu göstermektedir.

Kişisel verilerin hangi amaçlar için kullanılacağını bilemediğimizden dolayı her zaman tetikte olmamız ve kontrollerimizi yapmamız gerekli. İlk iki seçenek yeterli gelmemişse üçüncü bir yönteme geçiş yapılabilir. Üçüncü ve son yöntem ise sitelere giriş işlemi yapıldığında sitede SSL sertifikasının olup olmadığını kontrol etmek. Bu sertifika site içerisinde kişisel verilerimizin başarılı bir şekilde korunduğunu bizlere bildiriyor.

Kişisel Verilerin Korunma İhlalinin Cezası Nedir?

Dijital dünyaya ayak uyduran ülkelerin tamamında kişisel verilerin korunmaması ya da farklı amaçlarla kullanımı durumunda çeşitli cezalar verilmektedir. Ülkemizde de bu durumun geçerli olduğu rahatlıkla söylenebilir.

Ülkemizde verilerin korunma kanununu ihlal eden gerçek kişilere ya da tüzel kişilere ilk etapta para cezası kesilmektedir. Kesilen para cezaları 5 bin TL seviyesinden başlarken 1 milyon TL seviyesine kadar ulaşabilir. Verilerin kullanılma ya da işlenme amacı cezanın miktarını belirlemektedir. Para cezasının yanı sıra 4 yıla kadar hapis cezası da gündeme gelir.

ALO 189 Veri Koruma Hattı Hangi Amaçla Kullanılıyor?

Verilerin korunmasın ya da olumsuz bir durum olduğunda müdahale edilmesi için yüzüklülüklerimizi yerine getirmemiz çok önemli. ALO 189 da bu imkanı bizlere tanıyor. Verilerin korunumu hakkında merak edilen sorular ya da yaşanan ihlallerin ihbarı için ALO 189 Veri Koruma Hattı ile iletişime geçebilirsiniz.