icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Tüm dünyayı kasıp kavuran ve özellikle global şirketlerin korkulu rüyası haline gelen Petya kabusu devam ediyor. Bilgisayara sızarak tüm verileri şifreleyen Petya virüsü fidye yazılımına sahip olmasıyla da korku salıyor. Tüm dünyanın “hedef” olduğu bu yazılımın ilk hedefi Ukrayna oldu. Peki, Petya hangi özelliklere sahip? Korunmak mümkün mü?

Bilgisayarların MBR ünitesine bulaşan ve tüm disk sürücüsünü şifreleyen, şayet bunu başaramazsa bu durumda bilgisayardaki tüm verileri şifreleyen Petya virüsü pek çok ülkeyi etkiledi. Ukrayna’nın ardından Rusya, İtalya, Romanya, ABD, Litvanya, Macaristan ve Polonya, virüsle halen başı dertte olan ülkeler arasında yer alıyor. Bu virüs ilk olarak Ukrayna’da bir muhasebe yazılımının güncellemesinden bilgisayarlara erişmeye başladı.

Kapalı Bilgisayardaki Kullanıcı Bilgilerini Çalabiliyor!

Virüsün en tehlikeli özelliği ise bir bilgisayara bulaştığında, ağ içinde açık olmayan bilgisayarlara da bulaşabiliyor olması… Çünkü virüs kullanıcı bilgilerini çalabiliyor. Bilgisayara bulaştıktan yaklaşık 30 dakika sonra bilgisayarı yeniden başlatıyor. Bilgisayar yeniden başladığında ekranda sahte chkdsk mesajı çıkıyor. İşte tam bu esnada bilgisayarı kapatmak gerekiyor. Eğer bu başarılırsa virüs verileri şifreleyemiyor.

Virüsün yazılımcılarının amacı elbette fidye almak oluyor. Siber saldırganlar bilgisayardaki verilerin şifresini iletmek için 300 dolar karşılığında bitcoin talebinde bulunuyor. Ancak bu ödeme yapılsa dahi şifre bilgisayar kullanıcısına verilmiyor. Son olarak fidye istenen e-mail hesabı da kapatıldı. 

Petya’dan Korunmak Mümkün mü?

Evet, mümkün. Bunun için C:Windows dizinin altında yer alan uzantısız perfc isimli bir dosya oluşturmanız gerekiyor. Bu dosyayı salt okunur yapın. Bu sayede bilgisayarınızı Petya virüsü bulaşsa dahi verilerin şifrelenmesini engellemiş olursunuz. Ayrıca antivirüs programınızı ve bununla beraber sistem yamalarını hemen güncelleyin. Siteleri antivirüs programı ile taramadan kullanmayın. 

Veri kurtarma servisi yazımızda veri kurtarma üzerine sürdürdüğümüz aktif hizmetlerimize dair geniş kapsamlı bilgileri sizlere sunduk.