Silinen Word Dosyasını Kurtarma


Bilgisayar kullanıcılarının hemen hepsinin mutlaka başına gelmiş olan durumlardan biri de Word dosyasının silinmesidir. Ancak bu durumda hemen paniğe kapılmamak gerekiyor. Çünkü silinen Word dosyasını kurtarma işlemi kolaylıkla yapılabilir ve sizin için son derece önemli olan o belgeye yeniden kavuşabilirsiniz. Bir dosyayı sildiğinizde öncelikle belgenin otomatik kurtarma yedeğine ulaşmaya çalışmalısınız. 

Microsoft Word – Araçlar – Seçenekler şeklindeki komutları takip edin. Ardından karşınıza çıkacak olan Dosya Konumu bölümüne tıklayarak otomatik Kurtarma Dosyaları butonuna tıklayabilirsiniz. Böylece silinmiş Word dosyasını geri getirme işleminizi bu bölümden gerçekleştirebilirsiniz. Çünkü belgenizin bir yedeğinin bu bölümde mevcut olması gerekiyor. Kaydetmeniz durumunda belgenizi yeniden kullanmanız da mümkün olacak.

 

Silinen Word Dosyası Nasıl Geri Getirilir? 

Bu yolla karşınıza çok sayıda farklı dosya çıkabilir. Geçici olarak kaydedilen dosyalar garip isimlerle adlandırılabiliyor. Aradığınız kayıp Word dosyasını kurtarma işlemi için asd gibi uzantı adı girerek arama yapabilirsiniz. Sadece belgelerin ismine bakarak aradığınız içeriği bulmanız bir hayli zaman alabilir. Eğer aradığınız dosyanın asd uzantılı halini bulduysanız yeniden doc uzantılı olarak kaydetmeniz gerekiyor. 

Belgenin kullanılabilir olması için belgenin kurtarma seçeneklerine göz atın. Sonrasında ise belgeyi görüntüleyerek doc uzantılı olarak bilgisayarınıza kaydedin. Eğer asd uzantısı ile yaptığınız aramada dosyanıza ulaşamadıysanız bu durumda aramanızı wbk uzantılı olarak yapabilirsiniz. Geçici dosyaların söz ettiğimiz alanda farklı uzantılar ile kayıt altına alınabildiğini bilmelisiniz. Kullanabilmek için de doc uzantısıyla kaydetmeniz gerekiyor. 

YAZIYI PAYLAŞ
  • Son Yazılar