icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

İnternet kullanımı her geçen gün yaygınlaşıyor. Bunun en net göstergesi, artık bilgisayarı nerede açarsanız açın, kablosuz bağlantı bölümünde 10’a yakın kablosuz ağ ile karşılaşıyor olmanızdır. Kablosuz ağ noktalarının hızla artması, elbette bu alana olan ilgiyi de arttırdı. İnternet üzerinde basit bir araştırma yaptığınızda kablosuz ağ şifrelerinin nasıl kırılabileceğini anlatan pek çok içerik ile karşılaşmanız mümkün.

Kablosuz İnternet Hizmeti Sunan İşletmeler

Elbette bu alanda da bazı yasal düzenlemeler mevcut. Ancak üzerine düşünmek gereken bazı hususlar var. Bunların ilki müşterilerine kablosuz web hizmeti sunan işletmeler IP adresleriyle ilgili bir kriter uygulayamaz. Bir diğer deyişle kablosuz olarak bağlanan müşterilerin bu bağlantı esnasında internette ne yaptıklarını kontrol edemezler. Müşterilerin kolaylıkla bağlantı kurabilmesi için adsl modem DHCP servisi eşliğinde otomatik bir IP sağlama imkanı sunuyor. Dolayısıyla şifreyi bilen ya da kıran herkes bu modem üzerinden bağlantı yapabiliyor.

Kablosuz Ağ Hizmeti Sunulmalı mı?

Günümüzde internet kullanımının geldiği seviye, işletmeleri bu hizmeti sunam zorunluluğuna itiyor olabilir. Çok sayıda işletme sahibi müşterilerin önce internet olup olmadığını sorduğunu, internet hizmeti olmadığında müşterilerin o işletmeyi tercih etmediğini dile getiriyor. Bu durumda kablosuz bağ hizmetinin ticari açıdan işletmeler için öneminin büyük olduğunu söylemek mümkün.

Fakat daha güvenli bir şekilde bu hizmetin verilebileceği de dikkatlerden kaçmamalı. Örneğin kimlik bilgileri ile IP adresi eşleştirmesi yapılabilir. Bu sayede ulaşılan sitelerin kayıtları tutulabilir ve daha sonrasında sakıncalı bir siteye erişim suçlaması işletmeye yapıldığında erişimi sağlayan kişinin bir müşteri olduğu bilgisi elde edilebilir.

Casus yazılımlar yazımızda kablosuz ağ güvenliğinizi de tehlikeye atabilecek olan casus yazılımları inceledik.