icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Günümüzde internet artık hemen her alanda kullanılıyor. Onlarca işlem internet üzerinden saniyeler içerisinde yapılabildiğinden online işlem yapanların sayısı da her geçen gün artıyor. Bankacılık işlemlerinden mal ve hizmet alım satım işlemlerine, iş ilanlarına başvuru yapmaktan yeni ev ilanlarına göz atmaya kadar pek çok işlem için internet üzerinden bazı kişisel bilgilerin kullanımının zorunlu olduğu da biliniyor.

Ancak kişisel bilgilerin kullanımı kendi içerisinde bir risk de barındırıyor. Bu nedenle internet üzerinden işlem yapmanın konforunu yaşarken aynı zamanda bazı hususlar da maksimum derecede dikkat etmek gerekiyor. Online işlem yaparken en çok dikkat edilmesi gereken hususlara hep birlikte göz atalım.

Online İşlem Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  •          Emin olmadığınız hiçbir web site üzerinden kişisel bilgilerinizi paylaşmayın.
  •          Size e-posta ile gelen adreslere tıklayarak değil, o adresleri adres bölümüne yazarak erişim sağlayın.
  •          Hiçbir banka size e-posta yoluyla bankamatik şifrenizi, internet şubesi şifrenizi ya da kredi kartı şifrenizi sormaz. Bu tür e-postalar bankadan geliyor gibi görünebilir, asla inanmayın.
  •          Herhangi bir alışveriş yapacağınız zaman ödeme sayfasının güvenli adres üzerinden açıldığından (https şeklinde) emin olun. Bu şekilde açılmayan ödeme sayfalarına kredi kartı bilgilerinizi ya da kimlik bilgilerinizi yazmayın.
  •          Ödeme yaparken kredi kartı bilgilerinizi ya da kişisel bilgilerinizi ekranda açılan sanal klavyeyi kullanarak ilgili alanlara yazın.
  •          İnternetten ödeme yaptıktan sonra mutlaka kredi kartı ekstrenizden kontrol edin ve miktarın aynı olduğundan emin olun.
  •          Online olarak yaptığınız alışverişlerde ödemenizi mümkün olduğunda sanal kredi kartı ile yapmaya çalışın. 
Google Photos uygulamasının artı ve eksilerini incelediğimiz Google Photos ve kişisel bilgi güvenliği yazımız yayında!