icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

CryptoLocker tarafından şifrelenmiş ve açılmayan dosyalar genellikle AES-256 ile şifrelenirler. Şifreleme algoritması olan AES-256 ile şifrelenen dosyalar normal şartlar altında KEY yani anahtar dosyalar olmadan herhangi bir şekilde açılmazlar. Birden fazla CryptoLocker virüsü ve taklidi olduğu için aşağıdaki yöntem her CryptoLocker virüsü için geçerli değildir. Ancak CryptoLocker bulaşmış dosyaları kurtarma yöntemleri arasında en verimli olanıdır.

İlk önce uygun bir şifre çözme uygulaması indirmelisiniz. Şifre çözme uygulamasını indirdikten sonra C: sürücüsüne yeni bir klasör açarak şifrelenmiş olan dosyalarınızı bu klasöre kopyalamalısınız. Dosyaların uzantılarının değiştiğini görüyorsanız dosyaların uzantılarını silmelisiniz. Daha sonra kullandığınız programın parametre değiştirici özelliğini aktif ederek tarama işlemini açtığınız klasör içerisinde başlatmalısınız. Dosyalarınız tarandıktan sonra veritabanında size özel bir anahtar bulunur ise dosyalarınız bu anahtar ile kurtarılacaktır.

Profesyonel Çözümler Yöntemleri Neler?

Yukarıdaki işlemin başarı oranı tamamen belirsizdir. Daha kalıcı bir çözüm elde etmek istiyorsanız CryptoLocker virüsü bulaşmış olan dosyaları kurtarabilmek için profesyonel veri kurtarma firmalarına başvurmalısınız. Bilinçsiz bir şekilde müdahale edeceğiniz CryptoLocker virüsü bulaşmış olan sisteminizdeki dosyalar bir daha geri getirilemeyecek şekilde kalıcı olarak silinebilir. 

CryptoLocker Virüsünden Nasıl Korunulur?

CryptoLocker virüsünden korunmak istiyorsanız bu virüsün yaygın olarak e-mail yolu ile bulaştığını asla unutmamalısınız. Bu sebeple, e-maillerinizi açarken her zaman dikkatli olmalısınız. E-maillerinizi kontrol altında tutmak için de güncel bir antivirüs programı kullanabilirsiniz. Antivirüs programlarını ücretli veya ücretsiz olarak tercih edebilirsiniz. 

Antivirüs programlarını kullanırken e-mail koruması olduğundan emin olmalısınız. Ayrıca antivirüs programının sürekli olarak güncel olduğundan da emin olmalısınız. CryptoLocker bulaşan sistemlerin çok zor kurtarılabileceğini asla unutmamalı ve gerektiği zaman profesyonel yardım da almaktan sizler de asla çekinmemelisiniz.