icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Son yıllarda adını daha sık duymaya başladığımız casus yazılım, bilgisayarlar aracılığı ile kullanıcının bilgisi dışında kişisel bilgileri toplayabilen, izinsiz olarak bilgisayar yapılandırmasını değiştirebilen yazılımlardır.

Bilgisayarınızda Casus Yazılım Var mı?

Bilgisayarınızda casus yazılımlardan birinin ya da birkaçının olup olmadığını anlamanızın pek çok kolay yolu var. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

  •          İnternette online olmadığınız zamanlarda ekranda reklam pencereleri açılabilir.
  •          İnternet sekmesine tıkladığınızda açılan giriş sayfanız sizin bilginiz dışında değişebilir. Farklı giriş sayfaları açılıyor olabilir.
  •          Tarayıcınızda yeni araç çubukları belirebilir. Araç çubuklarını kaldırmanız casus yazılım tarafından önlenebilir ya da güçleştirilebilir.
  •          Bilgisayarın bazı komutları yerine getirmesi normalde olduğundan çok daha uzun sürebilir.
  •          Bilgisayarınızda kilitlenmeler meydana gelebilir.

Tüm bunlar bilgisayarınızda bir ya da birkaç casus yazılım olduğu düşüncesini güçlendiren hususlardır. Casus yazılımlar çoğu zaman iki amaçla bilgisayar sistemlerine sızarlar. Bunların ilki reklam, diğeri ise kişisel bilgilerinizin çalınmasıdır. İlginç olan, casus yazılımların artık farklı şekillerde de bilgisayarlara ulaşması oluyor. Bir anlamda kullanıcılar farkında olmadan bu casus yazılımlara izin veriyor.

Bilgisayarınıza Casus Yazılımı Kendiniz İndirmiş Olabilirsiniz

Örneğin bir programı bilgisayarınıza indirmek için tüm şartları kabul ettiğinize dair bir protokol metni çıkar. Siz okumadan onay verdiğinizde casus yazılımın tüm kişisel bilgilerinize ulaşma ve kişisel deneyimlerinizi bir sisteme aktarma işlemine de onay vermiş olabilirsiniz. Bu durum metinde kullanıcıya aktarılıyor ya da aktarılmıyor olabilir. Bu nedenle güven vermeyen internet sitelerinden asla indirme işlemi gerçekleştirmemelisiniz. Çünkü indirdiğiniz programla birlikte saklı olarak casus yazılım da bilgisayarınıza yüklenebilir. Çünkü söz konusu program ile ilgisi olmayan yazılımlar da programa ek dosya olarak yüklenebiliyor.

Casus yazılımlardan etkilenmemek için internette yaptığınız her işleme ayrı olarak dikkat etmeniz gerekiyor. Bu konu ile ilgili hazırladığımız internette işlem yaparken bunlara dikkat ediyor musunuz yazımıza göz atarak güvenliğinizi bir üst seviyeye taşıyabilirsiniz.