icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

İnternet ortamında güvenlik artık en önemli unsurların başında geliyor. Her şeyden önce güvenlik noktasında tüm önemlerinizi almanız gerekiyor. Bu noktada verilerinizi güvende tutmak için en güvenli 5 Linux işletim sistemi tercih edilebilir. Güvenlik önlemi dereceleri artan Linux işletim sisteminin gizlilik ve güvenlik noktasında hassas olanların adeta imdadına yetiştiği de söylenebilir. 

  • Tails

USB, SD kart ya da DVD’den kullanılabilen Tails ile her işlem yapılabiliyor. Tüm internet bağlantılarının Tor ağı üzerinden yönlendirildiğini belirtmek isteriz. 

  • IprediaOS

Tüm ağ trafiğini şifreliyor ve anonim bir ortam sağlıyor. Aynı zamanda GNOME özelliklerini de içerdiği için gayet cazip bir seçenek olarak kullanıcılara sunuluyor. 

  • Whonix

Debian üzerine kurulan Whonix aynı zamanda VirtualBox’da sanal bir makine olarak da çalıştırılabilir olmasıyla dikkat çekiyor. Bu işletim sisteminde siteler yeniden ziyaret eden olarak sizikaydetmiyor. 


  • Discreete Linux

Truva tabanlı olan gözetime karşı koruma sağladığı için virüslerin ulaşamayacağı bir platform sunabiliyor. Verilerin gözetimden uzak, güvenli bir şekilde muhafaza edilmesi için ideal bir seçenek olduğunu belirtebiliriz. 

  • Qubes OS 

Yakın zamanda çok daha güçlü bir versiyonunun gelmesi beklenen Qubes OS makul ölçüde güvenli bir işletim sistemi olarak tanıtıldı. Web trafiğinde sanallaştırma kullanarak gayet güvenli olan bir işlem ortamını kullanıcılara sunuyor. Bu işletim sistemlerini daha yakından inceleyerek çok daha güvenli bir alanda çalışma şansını yakalayabilirsiniz.