icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Kurumlar ve firmalar için veri sızıntısı son derece büyük önem taşıyor. Bu noktada veri sızıntılarını önlemek amacıyla bazı önlemler geliştiriliyor. Kurumlar için mühim olan ve gizli kalması gereken verilerin kurum dışına sızmasını engellemeyi sağlayan yazılımlara her daim ihtiyaç duyuluyor. Veri sızıntısını önleme, verinin muhafaza edildiği ortamda, e-mail ya da ftp gibi gönderim yapıldığı ortamda ya da bilgisayarlar gibi verinin işlendiği ortamda verilerin korunmasını sağlar.

DLP çözümleri işte bu noktada devreye girer. Veriyi sızıntıya karşı muhafaza etmek amacıyla kullanılan “deep content analysis” tekniği kısaca DLP olarak adlandırılır. Bu tekniğin en belirgin özelliği, filtreleme çözümleri ile birlikte entegre bir şekilde çalışabiliyor olmasıdır. Kurum ve firmaların verilerini güvenli bir şekilde muhafaza etmesi için en sık kullanılan teknikerden biri olduğunu söylemek mümkün.

Verilerin Sınıflandırılması

Aslında verilerin korunabilmesi için öncelikle sınıflandırılabilmesi de gerekir. Verinin boyutunun büyümesi, kontrol altında tutulmasını da bir süre sonrasında güçleştirebiliyor. Bu nedenle verilerin sınıflandırılması gerekir. Farklı formatlarda ve farklı ortamlarda muhafaza edilebilen tüm verilerin yapısal şekilde ya da farklı kriterler dikkate alınarak sınıflandırılması, daha kolay işlenmesini, bulunmasını ve daha güvenli muhafaza edilmesini sağlayabilir.

Yetki Dışı Veri Erişimini Engelleme

Veri sızıntılarını önlemenin bir diğer yolu da yetki dışında veriye erişimin engellenmesidir. Çünkü veri sızıntısını önlemek için alınabilecek tüm önlemlerin mütemadiyen alınmasına karşın yine de veri erişiminin ve sızıntısının gerçekleşme ihtimalinin düşük de olsa mevcut olduğu bilinir. Bu nedenle yetkisiz kişilerin veriye erişimini önlemek gerekir. Yetki dışı veri erişimini önlemek için kriptolama ve tokenization tekniklerinin kullanılması gerekir.

Bu arada HSM hakkında da kurum ve firmaların daha fazla bilgi edinmesinde fayda var. HSM yapılan şifreleme işlemlerinin güvenliğini arttırma özelliğine sahiptir. Kurum ve firmaların hassas ve çok gizli bilgilerini muhafaza edebilmeleri için bu cihazlar kullanılabilir. 

Bir önceki yazımız olan en iyi veri sıkıştırma yöntemi hangisi yazımızda sizlerle veri sıkıştırmanın tüm detaylarını ve inceliklerini kapsamlı bir şekilde paylaştık. 


RASTGELE