icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

İnternet dendiğinde artık akla siber saldırılar, virüsler ve diğer kötü amaçlı yazılımlar da gelmeye başladı. Kişisel verilerin çalınması ve kullanılması gibi çok ciddi sorunları beraberinde getirebilecek bu unsurlardan korunmak için çeşitli önlemler alınması gerekir. Veri saldırılarından korunmanız için yapabileceğiniz basit işlemlere hemen göz atabilirsiniz.

Veri Saldırılarından Koruyan Önlemler

  •          Kullandığınız tüm yazılımların güncellemelerini mutlaka yapın
  •          Sizden kimlik doğrulaması istendiğinde ihmal etmeden yapın
  •          Verilerinizi asla tek bir aygıtta depolamayın, mutlaka yedekleyin
  •          Veriye erişimi şifreli olacak şekilde ayarlayın
  •          Şifrenizi kolay tahmin edilen isim, doğum tarihi şeklinde belirlemeyin
  •          Sildiğiniz verilerin gerçekten silindiğini mutlaka kontrol edin

Zararlı Yazılım Nasıl Tespit Edilir?

Her ne kadar tüm önlemleri almanız, bilgisayarınızı daha korumalı hale getiriyor olsa da bazı virüslerin ya da zararlı yazılımların çeşitli açıklar bularak bilgisayarınıza bulaşması ihtimali de bulunuyor. Peki, zararlı yazılımları nasıl tespit edebilirsiniz? İlk belirti bilgisayarınızın yavaşlamasıdır. Çünkü sistem farklı komutlara yönelir zararlı yazılımlar CPU ile bellek kaynaklarını doğrudan kullanmaya başlar. Sonuç olarak sistem komutlarınıza daha geç yanıt verir. Bu durumda kullandığınız antivirüs programı ile bilgisayarınızı taramadan geçirmeniz ve virüs tespit edilirse silinmesini sağlamanız gerekir.

Bir diğer belirti de sizin vermediğiniz komutların sistem tarafından yerine getirilmesidir. Yeni pencere açılması, farklı web adreslerine bilgisayarınızın giriş yapması gibi hususlar da zararlı yazılımların belirtileri arasında yer alır. Bu durumda yine antivirüs ile tarama yapmalısınız. Ayrıca kullandığınız antivirüs programının güncel olduğundan da emin olmalısınız. Virüsler ve zararlı yazılımlar her geçen gün artıyor ve antivirüs programları da bu yeni virüsleri tespit etmeye yönelik olarak güncelleniyor. Bilgisayarınıza bulaşan virüsleri tespit edebilmesi için de en güncel yazılımı kullanıyor olmanız gerekiyor. 

Ağ güvenliği konusunda hazırladığımız ufak rehberimize bir önceki yazımız olan ağ güvenliği nasıl sağlanır yazımız üzerinden ulaşabilirsiniz.


RASTGELE