icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Yaşantımız içerisinde çok sayıda unsuru depolama ya da yedekleme gereği hissediyoruz ve teknolojik ilerleyişler bizlere bu konuda farklı seçenekler sunuyor. Her ne kadar depolama alanında oluşan gelişmeler farklı ışıklar tutsa da, veri kaybı yaşanmasının önüne tam olarak geçebilmiş değiliz. Sürekli olarak çeşitli disklerimizden veri kaybının yaşandığına tanık oluyoruz. Gold Data olarak veri kaybına etki eden durumları ve alabileceğiniz önlemleri inceledik:

Veri Kaybına Etki Eden Durumlar

Depolamak istediğimiz çok sayıda veri mevcut ve bizler oldukça küçük depolama alanlarında yüksek boyutlara varan depolama işlemleri gerçekleştirmeye başladık. Depolama kapasitesinde meydana gelen artış mekanik hassasiyeti de beraberinde getirdiği için veri kaybı yaşanması ihtimali de yükseliyor.

veri kaybı nedenleri

Veri kaybı oluşmasına neden olan etkenlerden biri de yedekleme araçlarıdır. Bugün kullandığımız yedekleme araçlarının birçoğu bizlere istenilen sonucu veremiyor. Herhangi bir veri kaybı söz konusu olduğunda alınan yedeklere bakıldığı an aslında her unsurun yedeklenmediği gözlenir duruma geldi. Gold Data olarak yedekleme araçlarınıza bu konuda çok fazla güvenmemeniz gerektiğini hatırlatalım.

Genel olarak veri kaybına neden olan durumların başında donanımsal ya da sistemsel arızalar gelir. En basitinden ani bir elektrik kesintisinin veri kaybı yaşatabileceğini söyleyebiliriz. Sürücü formatlama işlemi de veri kaybının yaşanmasına etki eden durumlardan biridir. Bunların yanı sıra dosyalara bulaşan virüsler ve boot sektör virüsleri de sistemlerinizden önemleri verilen yok olmasına neden olabilir. Herhangi bir şekilde veri kaybı yaşandığında profesyonel çözüm için Gold Data olarak pratik çözümlerimizden yararlanabileceğinizi unutmamalısınız.

Veri kurtarma süreci nasıl işler yazımızda veri kurtarma sürecini derinlemesine inceleyerek sizlere detaylı bilgi sunmaya çalıştık.