icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

SSD yani Solid State Drive olarak adlandırılan  diskler mekanik parçalar yerine bellek yongalarından ve dahili devrelerden oluşan disklerdir. Iyi bir bilgisayar sistemi için vazgeçilmez bir hale gelen SSD’ler, sabit disklerin bazı yaşadığı sorunlara karşı da çözüm üretebilmektedir. 

SSD ve HDD farkı karşılaştırıldığı zaman ilk olarak göze çarpan durum hızdır. Sabit diskler verilerini dönen diskler üzerinden depolarken SSD’ler ise hareketli parçalara ihtiyaç duymadan çalışırlar. SSD’ler daha pahalı USB belleklere benzerler. SSD ve HDD’ler aslında aynı işlevi üstlenirler. Sistem yükleme işlemi, kişisel dosyalarınızı ve depolarınızı depolama işlemleri iki türdeki disk tarafından da yapılabilmektedir. 

SSD Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

SSD’ler, HDD’lere göre çok daha hızlı çalışırlar. Bununla birlikte bilgisayar ve uygulama açılış hızı da gözle görülür bir şekilde artmaktadır. Bilgisayarlarını iş, oyun veya eğitim amaçlı olarak kullanmak isteyenler SSD kullandıkları zaman aradaki farkı hemen hissetmeye başlayabilirler. 

SSD’ler içerisinde hareketli parçalar bulunmadığından dolayı HDD’ler gibi aniden arızalanma ve bozulma riskleri yoktur. Fakat arızalanmış SSD’ler üzerinden very kurtarmak çok daha zorlayıcı olabilmektedir. SSD’ler belirli yazma kapasitelerine sahip oldukları için o kapasiteye ulaştıkları zaman kullanılamayacak hale gelebilirler. 

HDD’lere göre daha sessiz bir şekilde çalışan SSD’ler parçalanma sorunu yaşamazlar. Bu sorunu otomatik olarak çözebilecek ve müdahale edebilecek mekanizmalara sahiptirler.