icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

SSD yani Solid State Drive olarak adlandırılan  diskler mekanik parçalar yerine bellek yongalarından ve dahili devrelerden oluşan disklerdir. Iyi bir bilgisayar sistemi için vazgeçilmez bir hale gelen SSD’ler, sabit disklerin bazı yaşadığı sorunlara karşı da çözüm üretebilmektedir.

SSD ve HDD farkı karşılaştırıldığı zaman ilk olarak göze çarpan durum hızdır. Sabit diskler verilerini dönen diskler üzerinden depolarken SSD’ler ise hareketli parçalara ihtiyaç duymadan çalışırlar. SSD’ler daha pahalı USB belleklere benzerler. SSD ve HDD’ler aslında aynı işlevi üstlenirler. Sistem yükleme işlemi, kişisel dosyalarınızı ve depolarınızı depolama işlemleri iki türdeki disk tarafından da yapılabilmektedir.

SSD Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

SSD’ler, HDD’lere göre çok daha hızlı çalışırlar. Bununla birlikte bilgisayar ve uygulama açılış hızı da gözle görülür bir şekilde artmaktadır. Bilgisayarlarını iş, oyun veya eğitim amaçlı olarak kullanmak isteyenler SSD kullandıkları zaman aradaki farkı hemen hissetmeye başlayabilirler.

SSD’ler içerisinde hareketli parçalar bulunmadığından dolayı HDD’ler gibi aniden arızalanma ve bozulma riskleri yoktur. Fakat arızalanmış SSD’ler üzerinden very kurtarmak çok daha zorlayıcı olabilmektedir. SSD’ler belirli yazma kapasitelerine sahip oldukları için o kapasiteye ulaştıkları zaman kullanılamayacak hale gelebilirler.

HDD’lere göre daha sessiz bir şekilde çalışan SSD’ler parçalanma sorunu yaşamazlar. Bu sorunu otomatik olarak çözebilecek ve müdahale edebilecek mekanizmalara sahiptirler.

SSD Nedir?

Ssd'ler sabit diskler yerine kullanılabilmeleri, işletim sisteminin daha hızlı çalışmasına sebep olmaları, uygulamaların hızla yüklenmesini sağlamaları ve veri aktarımını hızlı ve kolay bir şekilde yapabilmeleri sebebiyle günümüzde kullanıcılar tarafından oldukça talep görüyor. Ssd'lerde bulunan flash yongalar içinde saklanan verilerin uzun süre depolanabilmesini ve korunması sağlayarak kullanıcılara verilerini güvenli bir şekilde depolama imkanı sunar.

Her geçen gün büyüyen, gelişen bir teknoloji içerisinde bilgisayar teknolojileri de oldukça geniş bir çerçevede gelişmektedir. SSD diskler, günümüzde veri depolama noktasında hızlı veri okuma, yazma süreçlerinde geleneksel sabit disklere göre çok daha hızlı performans gösteren disk türleridir. Hızlı veri okuyabilir olması, HDD’lere göre okuma yazma hızlarındaki yüksek değerler olması gibi durumlar oldukça güçlü bir performansı da beraberinde getirir.

SSD diskler, hard disk türleri olarak sabit disk modellerinin yerien kullanılan diskler olup günümüzde işletim sistemini çok daha hızlı çalıştırması sayesinde de laptop dışında masaüstü bilgisayar gibi bilgisayarların tamamında da yaygın şekilde tercih edilir. SSD lerin yüksek hıza sahip olmaları, ssd ve hdd arasındaki farkları için en büyük fark olarak bilinir. Uzun süre veri depolama konusunda SSD diskler, oldukça büyük imkanlar sunarak sizlere veri saklama konusunda yardımcı olmaktadır.

SSD Nasıl Takılır?

Solid Stat Disk olarak da açılımı bulunan SSD diskleri takmak istediğinizde SATA veri bağlantısıyla takabilirsiniz. Sürüm olarak SATA 1,2,3, gibi sürüleri bulunan bu disklerin sürümlerine uygun şekilde veri aktarımları da oldukça yüksektir. SATA 3 destekli olmayan ana kart üzerinde bile çok daha yetkin bir performansa sahip olarak, geriye uyumlu olarak çalışır ve oldukça güçlü veri okuyabilir anlamına gelir güçte farkları vardır.

Eski HDD'yi çıardıktan sonra SATa ve güç kablosunun yerini bularak buradan yuvalardan sökülen eski disk, yeni disk ile deiştirilir. Kasa içerisinde disk konacağı gibi yerine SSD'yi takıp vidalamadan küçük bir disk olan bu sabit diski de çok basit şekilde takmış olabilirsiniz.

SSD Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

SSD diskler, günümüzde HDD’leri tozlu raflara kaldırırken veri okuma, işleme ve depolama gibi noktalarda çok daha yüksek verimliliğe sahip olmasıyla beraber günümüzde yaygın şekilde tercih edilir. SSD alırken bazı hususlara dikkat ederek siz de okuma ve yazma olarak yüksek değerlere sahip bir disk sahibi olabilirsiniz. 

Öncelikle SSSD alırken amacınız veri okuma – yazma hızını arttırmaktır. Bu nedenle de alacağınız diskin özelliğinin bu yönde sizlere artı kazandırıp kazandırmayacağını bilerek hareket etmeniz olacaktır. İyi bir disk arıyorsanız, SSD harddisk farkı olarak bileceğiniz gibi okuma yazma hızı yüksek olmasıdır. Bu nedenle de okuma yazma hızı yüksek olan bir disk ile beraber doğru bir disk tercihinde bulunarak, en iyi şekilde de iyi bir SSD disk ile beraber seçiminizi yapmış olmanız olacaktır. 

SSD HDD farkı olarak söylenecek en büyük şey, SSD’lerin okuma yazma hızlarının minimum 300 MB ile 500 MB/s arasında olduğudur. Bu da gerçekten çok büyük fark olacağı gibi veri okumada gerçekten de fark atacaktır. Bir diğer önemli özellik ise, saklayacağınız verilerinizin boyutudur. Bu konuda da verileri kullanım amacına göre tercihlerinizi yaparken uygun depolama hacmine göre seçim yapmanız olacaktır.

SSD seçmek istediğinizde, verilerin toplam boyutuna göre uygun disk alanı belirlemek ve buna göre de veri depolama konusunda kapasiteye göre seçimlerinizi yapmak olacaktır. Bu sayede depolanan verilere ve yenisi gelene kadar da oldukça geniş bir alanda kullanım sağlamış olur, rahat bir depolama alanını da kendiniz için yaratmış olursunuz.

Böylelikle hard disklere göre çok daha geniş bir alana sahip olacağınız SSD disklerde aynı zamanda disk alanınız büyük olduğu gibi okuma ve yazma hızı gibi değerlerinizin de yüksek olmasıyla beraber doğru bir seçim yapmış olduğunuzu hissedecek, artan değerler sayesinde de hem bilgisayar performansınız etkilenecek hem de siz yüksek bir kalitede disk yazma – okuma hızından faydalanacaksınız.


RASTGELE