icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98Donör Disk Nedir?

Bir şekilde veri kurtarma sürecine dahil olan müşterilerimizin en çok sordukları sorulardan biri de donör diskin ne olduğudur. Donör disk fiziksel arızalı disklerde verilere erişim sağlanması için laboratuvarda yapılacak çalışmalar sırasında kullanılan ikinci bir disktir. Her veri kurtarma işlemi için donör disk kullanımı gerekmemektedir. Ancak yapılacak işlemin ne olduğuna ya da nasıl bir müdahale gerçekleştirileceğine bağlı olarak hdd donor disk kullanımı zorunlu olabilir. Bu durumda akıllara gelen ikinci soru ise donör diskin kim tarafından temin edildiği ya da bu diskin hangi özelliklere sahip olması gerektiği oluyor.

Hangi Diskler Donör Olarak Kullanılabilir?

Öncelikle belirtmek gerekir ki rast gele iki insan birbirine kan veya organ bağışlayamadığı gibi, ayna marka ve model iki diskte birbirine donör olamazlar. Donör disk seçimi için üreticilerin yayımladığı ve belli algoritmalar ile bildirdiği kriterler vardır. Diskin laboratuvarımıza geldiği zaman mühendislerimiz bir donör disk kullanımı gerekecek ise size bu konu ile ilgili ayrıntılı bilgi vereceklerdir. Hangi hard disk üzerinde nasıl bir işlem yapılacağına bağlı olarak donör harddisk nasıl olmalı ya da hangi özellikleri taşımalı sorusunun yanıtı da değişkenlik gösterir.

Bu konuda uzmanlaşmış olan mühendislerimiz diskin temini esnasında nelere dikkat edilmesi gerektiği gibi her türlü sorunun yanıtlanmasını sağladığından müşterilerimizin donör disk temininde herhangi bir sıkıntı yaşaması mümkün olmuyor. Zira müşterilerimiz bir soru işaretine mahal bırakmayacak kadar bilgilendiriliyor. Fakat öncesinde elimize ulaşan hard disk üzerinde bir analiz çalışmasının yapılması gerekir.

Bu analiz çalışmasında veri kaybının neden yaşandığının tespit edilmesi, hangi teknik ile müdahale edileceğini belirler. Hemen ardından hazırlanan raporda merak ettiğiniz soruların yanıtları ile birlikte donör disk gereksinimine dair bilgi de yer alır. 

Donör Diski Kendim mi Temin Etmem Gerekiyor?

Önce mühendislerimizin diskinizde yürütülecek veri kurtarma işlemleri için donör disk kullanımına gerek duyulup duyulmadığını raporlaması gerekir. Böyle bir ihtiyaç var ise bu size bildirilir. Donör diskin teminini ise kendiniz arzu etmediğiniz sürece firmamız tarafından yapılmaktadır. Donör bankamıza her ay düzenli olarak eklenen donör diskler sayesinde Avrupa'nın en büyük donör stoklarından birine sahip olmaktayız.  Nadiren de olsa stokumuzda olmayan ürünlerin tedariki yine firmamız tarafından süratle gerçekleştirilmektedir.

Donör harddisk fiyatlari konusunda da müşterilerimizi detaylı bir şekilde bilgilendiriyoruz. Bu diskin sizin tarafınızdan temin edilmesi halinde de hangi rakamlarla karşılaşabileceğiniz konusunda bir fikir edinmenizi sağlıyoruz. Dolayısıyla tedarikli bir şekilde bu diskin tarafınızdan temin edilmesi mümkün olmaktadır. Firmamız pek çok veri kurtarma firmasına nazaran çok daha geniş bir stoka sahiptir. Çoğu zamanda ihtiyaç duyulan donör diskin stoklarımızda mevcut olması, gerekli çalışmaya beklenmeden hemen başlanabilmesine de olanak tanır. Aradaki zaman kaybının önüne geçebilmek için donör disk stoklarımızı genişletmeye ve daha fazla disk modelini stoklarımıza kazandırmaya devam etmekteyiz.

Aylık donör disk listesine buradan ulaşabilirsiniz.

İşlem Sonunda Donör Diski Kullanabilecekmiyim?

Bu mümkün değildir.  Donör disk laboratuvar ortamında arızalı diskinizle işlem görecektir. Bu tür diskler günlük hayatta kullanıma uygun diskler değildir. Veri kurtarma işlemlerinden sonra kurtarılan datalarınızı internet sitemiz üzerinden görüp indirebileceğiniz gibi, dilediğiniz herhangi bir depolama ortamında teslim alabileceksiniz. Donör disk veri teslimi için değil veri erişimi için kullanılmaktadır.

Donör olarak hazırlanan bu disklerin hard diskler gibi kullanımı mümkün olmaz. İçerisine çeşitli dosyalar eklemeniz ya da bu dosyalar üzerinde çeşitli işlemler yapmanız olanak dahilinde değildir. Yaptığımız çalışma ile kurtarılan veriler donör disk içerisinde kalmaz. Dolayısıyla tarafınıza da bu disk içerisinde veri tesliminin yapılması elbette mümkün değildir. Uzmanlarımız ile iletişime geçmeniz halinde çok daha fazla bilgi alabilir ve sorularınızı uzman ekiplerimize yöneltebilirsiniz.