icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Microsoft Office ile ilgili kişisel klasör dosyanızı (.pst) veya çevrimdışı olna klasör dosyanızı (.ost) açamıyorsanız  ya da .pst veya .ost gibi Outlook veri dosyanızdaki verilerinizin bozulduğundan şüpheleniyorsanız dosyalardaki hataları giderebilmek için Gelen Kutusu Onarım Aracı’ndan destek alabilirsiniz. Scanpst.exe olarak adlandırılan bu araç yalnızca .pst veya .ost dosyalarını taramaktadır. Microsoft Exhange çalıştıran sunucudaki posta kutunuzu tarayamazsınız. Araç, dosya yapısının bozulmamış olup olmadığını da tespit edebilmektedir. Dosya yapılarında bozukluk söz konusu olduğuysa Gelen Kutusu Onarım Aracı, dosya yapısını sıfırlar ve üstbilgileri yeniden oluşturur.

Gelen Kutusu Onarım Aracı hem Microsoft Office Outlook .pst dosyalarını hem de yeni sürümlerdeki .pst veri dosyalarında çalışmaktadır. Scanpst.exe, Outlook ile birlikte yüklenir ve aşağıdaki konumda yer almaktadır. Scanpst.exe dosyası oluşturulur ve sizlere sunulur.

Sürücü:Program FilesMicrosoft OfficeOffice-Tarih

Bunun için araç çubuğuna konum adını yazın ve aynı klasöre girdikten sonra aracı çalıştırın. Outlook 2010 için de kullanılabilir olan klasörün varsayılan c program files üzerinde yer almaktadır. Aracı açtıktan sonra yedek dosya adını girin ve bulunmuş klasörde yer alan öğeleri yeni yere gelen kutusu onarım aracını kullanarak taşıyın.

Scanpst.exe ile Hataları Onarma

- Çalışıyorsa, Outlook’tan çıkın.

- Microsoft Office Outlook Sürücü:Program FilesMicrosoft OfficeOffice-tarihi klasöründeki Scanpst.exe dosyasını çift tıklatın.

- Taramak istediğiniz dosyanın adını girin kutusuna, denetlemek istediğiniz .pst veya .ost dosyasının adını girin veya dosyayı aramak için Gözat düğmesini tıklatın.

- Tarama günlüğü seçeneklerini belirtmek için Seçenekler öğesini tıklatın ve sonra istediğiniz seçeneği tıklatın.

- Başlat düğmesini tıklatın.

- Tarama tamamlandığında hata bulunmuşsa, hataları düzeltmesi için onarım işlemini başlatmayı isteyip istemediğiniz sorulur.

Onarım işlemi esnasında varsayılan olarak kullanmak istediğiniz dosyayı seçebilirsiniz. Dosyalarınızı onarma işlemi veri dosyanızdaki boyutlara göre farklı sürede tamamlanabilir. Dosya adını girin kutusuna ilgili dosya ismini girerek sürücü program files konumundan onarma işlemini başlatabilirsiniz. 

Yedek dosyanın varsayılan adını veya konumunu değiştirmek isterseniz yedek dosyasının adını girin ve yeni bir ad yazın. Daha sonra;

-   Onar seçeneğine tıklayın

-   Onarmaya çalıştığınız .pst dosyasını içeren profili kullanarak Outlook’u açın.

-   Git menüsündeki Klasör Listesi öğesine tıklayın

Klasör Listesi seçeneğidne varsayılan Outlook klasörlerinizi veya Kayıp ve Bulundu klasörünü içeren Kurtarılan Kişisel Klasörler adında bir klasör görünecektir. Yeniden oluşturulmuş bir .pst dosyası olan bu klasör, tamamen boş olabilir. Kayıp ve Bulundu klasörü, Gelen Kutusu Onarım Aracı’nın kurtardığı klasörleri ve öğeleri içermektedir. Kayıp ve Bulundu klasöründe olmayan öğeler onarılamamaktadır.

Kurtarılan Kişisel Klasörler’i görürseniz yeni bir .pst dosyası yaratabilirsiniz. Kayıp ve Bulundu klasöründeki öğeleri yeni bir .pst dosyasına dönüştürebilirsiniz. Bütün öğeleri taşıdığınız zaman Kayıp ve Bulundu klasörünü içeren Kurtarılan Klasörler (.pst) dosyasını profilinizden kaldırabilirsiniz.

OST Bütünlük Denetimi Aracı Nedir?

Bazı özel durumlarda Microsoft Office Outlook’ta çevrimdışı klasör dosyanızı (.ost) Exchange çalıştıran bir sunucudaki posta kutunuzla eşitlerken hata iletileriyle karşılaşabilirsiniz. Aynı zamanda .ost dosyanız ile posta kutunuzu eşitledikten sonra .ost dosyanızda veya posta kutunuzdaki bazı öğelerin eksik olduğunu da fark edebilirsiniz. 

Bu tür bir durum olduğu zaman .ost dosyanızı denetleyebilmek için OST Bütünlük Denetim Aracı (Scanost.exe) kullanabilirsiniz.

OST Bütünlük Denetimi aracı sadece .ost dosyalarını çalışır ve eşitlemeyi tanılama ile onarma için kullanmaktadır. Araç hem .ost. dosyanızı hem de Exchange çalıştıran sunucudaki posta kutunuzu tarar. Her birindeki öğeleri ve klasörleri karşılaştırdıktan sonra ve aralarındaki eşitleme farklılıklarını gidermeye çalıştıktan sonra görevini tamamlamış olur.

Bu araç, Exchange çalıştıran sunucudaki posta kutunuzu değiştirmemektedir. Bulunan ve düzeltilmiş olan tutarsızlıkları görebilmeniz için araç bütün farklılıkları bir tarama günlüğünde kayıt altında tutar. Tarama günlüğünde aracın düzeltemediği ve el ile düzeltmeniz gereken durumlar da taratılmış olur. Tarama günlüğünüzü Silinmiş Öğeler klasörünüzde bulabilirsiniz.

OST Bütünlük Denetim aracını kullanabilmek için Exchange hesabınıza bağlanmanız gerekmektedir. Araç böylelikle posta kutusu klasörlerinizi ve öğelerinizi tarayabilmektedir. Outlook’u otomatik olarak çevrimdışı başlatmak üzere kullanıyorsanız, OST Bütünlük Denetim Aracı Exchange çalıştıran sunucudaki posta kutunuza erişme imkanı elde edemez. Dolayısıyla aracı çalıştırmadan önce mutlaka Outlook’un başlangıç ayarlarını değiştirmeniz gerekmektedir. 

.ost dosyanızı açacağınız zaman sorun yaşanıyorsa, .ost dosyanızdaki hataları tanımlamak ve giderebilmek için Gelen Kutusu Onarım aracını (Scanpst.exe) kullanabilirsiniz. Gelen Kutusu Onarım aracı (Scanpst.exe) hem .ost hem de Kişisel Klasörler dosyasında kullanılabilir. Araç .ost veya .pst dosyalarını tarar ve dosya yapısının bozulmamış olduğundan emin olabilmektedir. Exchange çalıştıran sunucudaki Gelen Kutunuz ile ilgili bir etkileşim söz konusu değildir. OST Bütünlük Denetim Aracı’na ulaşmak istiyorsanız aşağıdaki konuma göz atabilirsiniz;

Sürücü:Program FilesMicrosoft OfficeOffice-tarihi

Scanost.exe ile Hataları Onarma

Outlook çalışıyor ise ilk etapta Outlook’tan çıkış yapın. Daha sonra Sürücü:Program FilesMicrosoft OfficeOffice-tarihi klasöründe yer alan Scanost.exe dosyasına çift tıklayarak açın. Outlook’u profil soracak şekilde ayarladıysanız, araç sizden bir profil talep edebilmektedir. Profil Adı listesinde, denetlemek istediğiniz .ost dosyasını içeren profile tıklayın. Bağlan veya Çevrimdışı Çalış uyarısı aldıysanız Bağlan seçeneğine tıklayın.

İstediğiniz seçenekleri seçmeye başlayın. Aracın, tarama sırasında elde ettiği uyumsuzlukları otomatik olarak çözebilmesi için Hataları onar yazan onay kutusunu seçin. Bu onay kutusu temizlendiği zaman araç sorunların günlüğünü tutmaya başlar. Fakat gerekli düzeltmeleri yapamaz. Taramayı Başlat seçeneğine tıklayın. Tarama günlüğünüzü görüntüleyebilmek için Outlook’u başlatın ve daha sonra Silinmiş Öğeler klasörüne gelin. Araç, Silinmiş Öğeler klasörünü taramamaktadır. Sorunlar, “OST Bütünlük Denetimi” olan bir ileti üzerinde kayıt altında tutulmaktadır.

Outlook PST ve OST onarma işlemleri için bu adımları takip edebilirsiniz. Ancak tüm bu adımların başarı oranları ispat edilmemiştir ve kesin bir çözüm sunacağı garanti edilmemektedir. Outlook verilerinizi geriye getirebilmek için bu sebeplerden dolayı profesyonel destek almayı deneyebilirsiniz. Kendi başınıza tecrübesiz bir şekilde herhangi bir yöntem denemeniz tavsiye edilmemektedir.

Kendi başınıza uygulayabileceğiniz yöntemlerden dolayı Outlook verileriniz kalıcı olarak silinebilir veya hasar görebilir. Veri kurtarma işlemleri profesyonellik isteyen ve hata kabul etmeyen işlemlerdir. İşlemlerin özel ortamlarda tecrübeli ekipler tarafından yapılması sizler için daha yararlı olacaktır. Outlook PST onarma işlemi konusunda gerekli olan tüm yöntemleri denediyseniz ve başarılı olamadıysanız bu konuda hizmet veren firmalardan destek almanız tavsiye edilmektedir. Böylelikle onarma işlemi en hızlı ve güvenilir şekilde gerçekleşebilmektedir.

Ayrıca hard disk veri kurtarma hakkında bilgi edinmek istiyorsanız makalemize göz atmalısınız.