icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Son yıllarda farklı birçok virüs uygulaması hayatımıza girdi. Bu virüsler arasında fidye yazılım olarak fidye edilen içerikler ise oldukça sıkıntı yaratan durumlara sebep olabiliyor. Bilgisayarı ele geçirdikten sadece birkaç dakika sonra artık tüm dosyalara ulaşım sağlayabilen fidye yazılımlar aynı zamanda şifreleme yapar. Bu sayede tüm dosyalara erişiminiz kapanır. Fidye yazılım şifrenin açılması için anahtarı ise belli bir miktar ödemenin sonrasında gerçekleştirileceğini aktarır. Bu parayı yatırmanız durumunda da anahtara sahip olamayarak dosyanızın yanı sıra paranızın da gitmesine sebep olursunuz. 

Mac kullanıcıları fidye yazılımlara karşı güvende mi sorusunda Windows kullanıcılarına göre daha güvende diyebiliriz. Fakat fidye yazılımcıları da bu konuda boş durmuyorlar yakın zamanda sadece Mac değil akıllı cep telefonu işletim sistemleri içine de girecek olan fidye yazılımlar ile karşılaşmamız mümkün. 

Fidye Ödemeyin

Fidye yazılım ya da fidye virüs programı olarak da bilinen uygulama zararlı bir yazılım olmak ile beraber dosyaların kilitlenmesine ve açılmamasına sebep olur. Bu kilidin kalkması için ise sizden para talep eder. Belli gün içinde belli miktarda paranın ödemesi şartı ile sunulan uyarıyı dikkatte almayarak asla parayı ödememeniz önerilir. Paranın ödenmesi durumunda kilitte açılmayacaktır. Böylece hem paranızdan hem de bilgisayarınızda bulunan dosyalardan olursunuz. Bu sebep durumda veri kurtarma hizmetini almanız tavsiye edilir.