icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Su ve sıvı malzemeler, tüm elektronik aletlerin adeta korkulu rüyası denilebilir. Bu cihazların hasar alması ve bozulması için çoğu zaman ıslanmak büyük etken olabiliyor. Hard diskler içinde bu durum geçerli. Dikkatsizlik, yağmur ve daha pek çok sebepten dolayı hard diskler ve hafıza saklama üniteleri suyla temas ediyor ve diskin içinde uzun zamandır depolanan tüm bilgiler, belgeler, fotoğraf ve videolar tehlikeye giriyor.  Uzun süre sıvı temasına maruz kalan hard diskten veri kurtarmanın denenmiş ilk yanlış yolu, hard diski güneşin altında bekletmektir. Verileri kurtarmak için özellikle de disk kapağının zarar görmemiş olması gerekiyor. Güneş ışınları hard diske ve diskin içinde yer alan depolama plakalarına zarar verebilir. Disk plakalarının zarar görmesi durumunda, hard diski mutlaka profesyonel yardım almak için işin ehli ellere teslim etmelisiniz. Plakalar zarar görmeden, hard disk ne kadar erken uzman ellere teslim edilirse, verileri kurtarmak o kadar mümkün olacaktır.

Çoğu zaman hard diskin içinde bulunan önemli veriler, hard diskin kendisinden çok daha önemli olduğundan, cihazı kurtarmak için farklı girişimler ortaya çıkıyor. Islanmış hard diske, uzun süre müdahale etmemek ya da yanlış adımlar izleyerek diski kurtarmaya çalışmak, verilerin kurtarılmasını daha da zorlaştırıyor.

Islanmış Hard Diske İlk Müdahale Nasıl olmalı?

Islanmış hard diski saç kurutma makinesiyle kurutmaya çalışmakta, verileri tehlikeye atan adımlar arasında yer alıyor. Köpüklü, çamurlu ya da yağlı suya düşmüş hard diski soba karşısına koyup kurumasını beklemek, saç kurutma makinesiyle kurutmayı denemek, pirince yatırmak demek, verilerin diskin içinde depolandığı plakanın geri dönülmez şekilde zarar görmesine sebep olmak demek. Bir süre sıvıya temas etmiş hard diskler, uzman ekipler tarafından diskin temasta bulunduğu sıvıdan örnek alınıp profesyonel yöntemlerle kurutuluyor.

Suya temas etmiş hard diske yapılan yanlış müdahalelerden biri de ıslandıktan sonra hard diski hemen açmaya, kullanmaya çalışmak. Havayla temas eden hard diskteki verilere ulaşmak maalesef mümkün olmuyor. Profesyonel kurumlar da bulunan, tozdan tamamen arındırılmış odalar haricinde hard diskin kapağı suyla temasının ardından kesinlikle açılmamalı. Bu nokta, veri kurtarma noktasında çok önemli.

Islanan hard diski kendi imkânlarınızla kurtarmaya çalışmak, farklı yöntemler kullanarak kurutmak demek, diskin içine sızan sıvı taneciklerinin plakların üzerinde kurumasına sebep olmak demek. Buda plakların üzerinde aşınmalara ve çizilmelere neden olabildiğinden, verileri kurtarma ihtimalini azaltıyor hatta imkânsız hale getirebiliyor.

İçinde en kıymetli verilerinizin yer aldığı hard disk ıslandığı takdirde yapılması gereken, ıslanana diski hareket etmeyecek şekilde bir kâğıt havluya sarıp, nazikçe paketleyerek kısa süre içinde uzman kişilere ulaştırmak. Çünkü hard disk doğru şekilde sıvıdan arındırılabilmesi için, diskin temas ettiği sıvıdan da örnek alınması gerekiyor. Örnek sıvı alındıktan sonra, veri kurtarma laboratuvarına kısa sürede gönderilen hard diskin kurtarma şansı da daha fazla oluyor.

Genellikle depolama işlevi gören aygıtlar aşırı hassas tasarlandıklarından dolayı, en ufak damla sıvı dahi cihazda geri dönüşü zor hasarlar oluşturabilir. Sıvıyla temas eden cihazdan hard diski çıkarırken de oldukça hassas davranmakta fayda var. Hoyrat davranıldığında, hard diskteki veriler sonsuza kadar yok olabilir.

Islanmış Hard Diskten Veri Kurtarmak İçin Gold Data

Islanmış hard diskten veri kurtarma işlemini evde kendi imkânlarınız dâhilinde yapmak çok kolay sayılmaz, hatta imkânsızdır. Verileri kurtarma işlemini denerken, bu işlemin uygulanmasına dair gerekli bilgi, donanıma sahip olmak, gerekli hassas aletler yardımıyla cihazı kurtarmak ev ortamında zor olduğundan,  zaman kaybetmeden işin ehli bir veri kurtarma firmasından yardım almanız gerekiyor.

Gold Data, sadece ıslanan değil zarar görmüş her türlü disk, bilgisayar, telefon, tablet ve cihazdan önemli verilerinizi kurtaran bir veri kurtarma firmasıdır. Türkiye genelinde nerede ikamet ettiğinizin hiçbir önemi olmaksızın, zarar görmüş cihazınıza fazla müdahalede bulunmadan  cihazınızı paketleyip kargoya vermeniz ve firmamıza göndermeniz yeterli olacaktır.

Hard diskler ve veri depolama cihazları aşırı hassas olduğundan, gerekli aletler yardımıyla profesyonel şekilde verilerinizi kurtarıyoruz. Tozdan arındırılmış odalarda bekletilen hard disklerinizde bulunan, kaybolmasını istemediğiniz anılarınıza, hatıralarınıza, video ve fotoğraflarınıza, önemli belgelerinize tekrardan sahip olmanız Gold Data sayesinde artık çok daha kolay.

Zarar görmüş cihazdan hard diskinizi nasıl çıkaracağınızı bilmiyorsanız, web sitemizden canlı destek ya da telefondan irtibat kurarak ekibimiz yardımıyla diski cihazdan sökebilirsiniz. Gold Data olarak çalışırken gördük ki, veri kurtarırken imkânsız diye bir şey yok. Zarar gören cihazınız ister darbe alsın, ister suya düşsün, ister kırılsın çok fazla temas ve müdahalede bulunmadığınız takdirde, kurtarılma umudu her zaman vardır. Firmamızın çalışma prensibi öncelikle müşteri memnuniyeti olduğundan, verilerinize en az sizin kadar değer veriyoruz. İşinde uzman, uzun yıllardır tecrübeli kurtarma ekibimizle verilerinize geri kavuşmanız adına elimizden gelen her şeyi yapıyoruz.

Değer verdiğiniz verilerinizi kurtarmak için Gold Data’yı ziyaret etmeden karar vermeyin. Sonra pişman olmamak için, keşke dememek için daima Gold Data.


RASTGELE