icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Kişisel verilerin korunması ve meydana gelebilecek mağduriyetlere karşı yasal düzenlemeler olsa bile kullanıcıların kişisel güvenliklerini sağlamaları kendi sorumlulukları arasında yer alıyor. Aşağıda yer alan adımlara dikkat ederek sizler de internette kişisel verilerinizi daha güvenli bir hale getirebilirsiniz.

Bankacılık İşlemleri için Neler Yapılabilir?

Bankacılık işlemlerinizi internet üzerinden gerçekleştiriyor olabilirsiniz. Bankanız imkan veriyorsa, şüpheli işlemlerin anlık bildirimini etkin hale getirin ve hesabınıza erişirken yararlandığınız cep telefonunuzu ya da diğer cihazlarınızı kaybettiğiniz zaman hemen bankayla iletişime geçin. Bankacılık ile ilgili bilgilerinizi ise banka yetkilileri dahil kimseyle paylaşmayın. Düzenli olarak şifrenizi değiştirmeyi de unutmayın. 

Şifrelemekten Çekinmeyin

İnternette yaptığınız her işlem sonrasında bir iz bırakırsınız. İzler, kötü niyetli kişiler tarafından toplandığı zaman size zarar verebilecek şekilde kullanılabilirler. Bunun için e-posta ya da dosya alışverişinizi yaparken güvenle şifreleyebileceğiniz araçlar kullanın. Bu araçlar arasında ücretli veya ücretsiz olanlar bulunmaktadır. Web Tarayıcılarına Dikkat

Web tarayıcınızı kullanırken, attığınız her adımın aslında kayıt altına alındığını unutmayın. Bıraktığınız izleri kaydetmeyecek ve verilerinize ulaşmaya çalışmayacak olan web tarayıcılarını tercih edin. Ayrıca verilerinize ulaşmak isteyen siteleri engelleyebilen ücretli ve ücretsiz yazılımları da kullanmaya özen gösterin.

Sosyal Medyaya Dikkat

Sosyal medyada aslında her bir kullanıcı aynı zamanda potansiyel bir tüketicidir. Twitter, Instagram ve Facebook gibi sosyal medya platformlarına kişisel bilgilerinizin tamamını vermeyin. Sizin kişisel bilgileriniz üzerinden para kazanan bu tür platformlar reklamlar ile karşılaşmanıza yol açabilir. Hesaplarınızı silmek istemiyorsanız, paylaştığınız bilgilerinizi güvenlik ayarları kısmından en aza indirin. Konum bilgilerinize ulaşan uygulamalara da konum bilgisi alabilme iznini vermemeye özen gösterin.