icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98
partner

Sisteminizde yer alan harici hard diskler bazı özel durumlardan dolayı arıza yapabilir ve verilerinize ulaşabilmeniz imkansız bir hale gelebilir. Bu sorunlar genellikle dört ayrı kategoride ele alınmaktadır. Harici HDD kurtarma işlemi yapılarak verilerin geri getirilebilmesi mümkündür.

Yazılım hataları: İşletim sisteminde meydana gelen hatalar, sürücülerin çakışması ve virüs bulaşması gibi sorunlardan dolayı yazılımsal sorunlar meydana gelebilir. Kullanıcıların yanlışlıkla verilerini silmesi ya da diskini formatlaması da yazılım hatalarına bağlı olarak ortaya çıkan HDD sorunları arasında yer almaktadır. Bu kategoride yer alan HDD’lerin arızalarının tamiri ve verilerin geri getirilmesi diğerlerine göre daha kolaydır.

Elektronik arızalar: HDD’inizin bağlı olduğu sistemdeki elektriksel dalgalanmalar, sistemin yanlış şekilde kapatılması ve elektrik şebekesinde meydana gelen arızalar HDD üzerinde arıza oluşmasına ve HDD içerisindeki verilere erişilmesinde sorunlar yaşanmasına sebep olabilir.

Mekanik arızalar: Sabit sürücülerin manyetik işlem biriminde sorun meydana geldiği zaman bu sorunlar mekanik arızalar kategorisinde değerlendirilmektedir. Bazı özel durumlarda cihazda elektrik olacağı için manyetik diske onarılamayacak hasarlar verilmesi de meydana gelebilir. Verilerinizi tutan manyetik alan ne kadar hasar alırsa harici HDD kurtarma işleminin başarı oranı da bu oranda düşmektedir.

Devre kartı arızası: Harici HDD’ler içerisinde de yer alan manyetik disk dönüş hızından manyetik işlem biriminin işlevine ve diskteki tutulan verilerin tutulma biçimine kadar etki eden devre kartları vardır. Bu devre kartları sıcaklık, yanlış elektriksel değişimler ve maruz kalınan sert fiziksel darbeler sebebiyle arıza yapabilir.

Harici HDD Bozulunca Ne Yapılmalıdır?

Harici HDD’iniz bozulduysa verilerinizi geri getirebilmeniz mümkündür. Diskinizde yapısal büyük bir hasar yoksa silinen bütün verileriniz geri getirilebilmektedir. Ancak verilerin geriye getirilebilmesi için hatalı müdahalelerin yapılmaması gerekmektedir. Harici HDD kurtarma işlemi için profesyonel firmalardan destek almanız tavsiye edilmektedir.

HDD’inizin bozulduğunu düşünüyorsanız ilk önce port değiştirin ve harici hard diskinizi kullandığınız bilgisayardaki başka bir USB porta HDD’inizi takın. İkinci adım olarak dosyalarınız okunmuyorsa dizinde dosya adlarını görebileceğiniz bir aşamadan yararlanabilirsiniz. Sürücü harfine sağ tıklayarak “Özellikler”i seçebilir ve harici hard diskteki kullanılmış olan alanı görüntüleyebilirsiniz. Burada diskin tamamı boş alan olarak görünüyorsa bütün dosyalarınız silinmiş olabilir. Bu durumlarda ücretli veya ücretsiz veri kurtarma programlarından yararlanabilirsiniz. Fakat bu tür programların kullanımı zor olabileceği gibi başarı oranları da son derece düşüktür. Bu sebeple, harici HDD kurtarma işlemi için GOLD DATA Veri Kurtarma firmasından destek alabilirsiniz.

Veri kurtarma işlemini kendi özel laboratuvarlarında gerçekleştiren Gold Data veri kurtarma talep formunu doldurarak hızlı bir şekilde harici HDD kurtarma sürecini başlatabilirsiniz. Uzman ekibi ve yüksek başarı oranı ile hizmet sunan firmamız Gold Data aynı zamanda veri kurtarma işleminde ekonomik fiyat seçeneklerini de sizlere sunmaktadır.

Profesyonel teknikler ve veri kurtarma yöntemleri sergilendikten sonra harici HDD’inizin arıza durumuna göre belirli yöntemler belirlenir. Hard disk içerisinde hangi sebepten dolayı veri kaybı olduğunun analiz edilmesi sorunun çözümü için asla atlanmaması gereken bir detaydır. Herhangi bir sebepten dolayı harici HDD’inizin içerisindeki verilerinize ulaşamıyorsanız mutlaka profesyonel veri kurtarma hizmeti almalısınız. Gold Data olarak bu noktada sizlere yardımcı olmak için bekliyoruz. Harici HDD kurtarma ihtiyaçlarınıza profesyonel çözümler üretiyoruz. Veri kayıplarında kendi başınıza hareket etmemeniz ve yanlış hamleler yapmaktan uzak durmalısınız. Aksi takdirde HDD’iniz üzerinde kalıcı hasar bırakabilir ve verilerinizin kalıcı olarak bir daha asla geri gelememesine sebep olabilirsiniz.


Sizi Arayalım