icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Silinen, biçimlendirilen ya da hasar gören hard disklerde veri kaybı sıklıkla meydana geliyor. Bu durumda kullanıcılar harici harddisk kurtarma programı arayışına giriyor. Hard disklerden veri kurtarma programlarının güçlü bir tarama özelliğine sahip olması gerekiyor. İnternet üzerinden ücretli ya da ücretsiz olarak pek çok programa erişilebilir. Ancak bu programların tümünün amatör uygulamalar ile veri kurtarma işleminde başarılı olduğundan söz edilemez. 

Öncelikle hard diskte veri kaybının neden gerçekleştiğinin anlaşılması gerekir. Bunun için de bir analiz çalışmasının yapılmasına ihtiyaç duyulacaktır ve bu çalışma da ancak profesyonel ekipler tarafından gerçekleştirilebilir. Amatörce yapılan girişimlerin hard diskte bulunan verilere çok daha fazla zarar verebileceği bilinmelidir.

 

Verilere Erişimi Önleyen Bilinçsiz Uygulamalardan Kaçının!

Çoğu zaman yapılan bilinçsiz müdahaleler nedeniyle hard disklerde kurtarılabilecek durumdayken verilere erişimin mümkün olmadığı gözlemleniyor. Çoğu zaman bunun nedeni internetten indirilen ve kullanılan programlar oluyor. Elbette bu anlamda veri kurtarmayı sağlayabilecek programlar olduğu şeklinde lanse edilebilir. Fakat okuduğunuz her bilginin doğru olmayabileceğini de göz önünde bulundurmanız gerekiyor. 

Hard diskte verinin kurtarılması için profesyonel veri kurtarma tekniklerinden faydalanılması gerekir. Kimi zaman clean room olarak adlandırılan alanlarda bir çalışma yapılması, kimi zaman da özel olarak geliştirilen yazılıların kullanılması gerekebilir. Bu nedenle mutlaka hard diski en doğru şekilde paketleyerek firmamıza ulaştırmanız ve profesyonel veri kurtarma çalışmasını sizin için gerçekleştirmemizi sağlamanız gerekiyor.