icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Hard disk içerisindeki bilgilerin zamanla yazılım bozulması ve benzeri nedenlerle erişilemez bir form kazanmasından endişe edenler, hard disk kopyalama hizmetlerinden faydalanabiliyor. Özellikle kaybının önemli sorunlar doğurabileceği veriler ya da manevi anlamda büyük önem taşıyan fotoğraflar gibi verilerin yedeklenebilmesi amacıyla gerçekleştirilen hard disk kopyalama işlemleri profesyonel ekipler tarafından sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilebiliyor.

Hard Disk Kopyalama Raw Dosyası ile Yapılabilir Mi?

Hard disklerde RAW imaj dosyası oluşturulması ve bu imaj dosyasının da yedekleme amacıyla kullanılacak olan hard diske kopyalanması işlemi de gerçekleştirilebilir. Bu durumda dosyaların formatında herhangi bir değişiklik olmadan yeni hard diskte de erişilebilir olması mümkün kılınabiliyor. Çok sayıda kişi hard disk kopyalama işlemini kendi bilgileri doğrultusunda gerçekleştirme yoluna gidiyor. Ancak kopyalanan verilerin bozulma olasılığının ortaya çıkması göz ardı edilebiliyor.

Oysa profesyonel ekipler tarafından gerçekleştirilen hard disk kopyalama işleminde uygulanan metotlar sayesinde kopyalama esnasında oluşabilecek tüm sorunlar ve arızalar minimuma indirgeniyor. Sonuç olarak sorunsuz bir şekilde iki hard diskte de verilerin mevcut olması da mümkün hale geliyor. Hard disk çoğaltma işlemi aynı marka ve aynı model hard diske kopyalama şeklinde yapılabildiği gibi verilerin farklı marka ve farklı model bir hard diske kopyalanması şeklinde de gerçekleştirilebiliyor.

Hard Disk Kopyalama İçin Hangi Hard Disk Seçilmeli?

Genellikle kopyalama işleminin daha büyük kapasiteli bir hard diske yapılması önerilir. Daha büyük boyutlu bir hard diskin önerilmesinin nedeni ise ileride farklı verilerin de bu diske kopyalanmak istenmesi olasılığı oluyor. Bu durumda yeniden bir hard disk temin etme zorunluluğu ortadan kalkabiliyor.

Ayrıca verilerin aktarımı esnasında bazı dosyaların formatının değiştirilmesi gerekebilir. İşte bu durumda da daha yüksek kapasiteye gereksinim duyulabiliyor. Bu alanda hizmet veren profesyonel ekiplerin önerileri, kopyalama işlemi için daha yüksek kapasiteli bir hard diskin tercih edilmesi oluyor. Boyut problemi yaşanmadan kopyalama işleminin sorunsuz bir şekilde tamamlanması için söz konusu öneriyi ciddiye almakta fayda var. 

Pek çok kişiden aldığımız bir soru olan çöpe atılan aygıttaki dosyaların geriye getirilip getirilemeyeceği sorusu ile ilgili cevaplarını çöpe atılan aygıttan veri kurtarılabilir mi yazımızda cevaplamaya çalıştık.