icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Bilindiği gibi Google sürekli yeni uygulamalar ve yeni sistemler hazırlayarak internet kullanıcılarının deneyimine sunuyor. Peki, arama motorunun kullanıma sunduğu her yeni uygulama kullanıcılardan tam not alabiliyor mu? Aslında Google uygulamalarının geçmişine bakıldığında bazılarınsa sınıfta kaldığını söylemek yanlış olmayacaktır. Bugünlerde ise gündemde olan yine bir Google uygulaması: Google Photos…

Hatırlayacağınız gibi Google Photos tanıtımı yapıldığında tüm dünyada heyecan uyandırmış ve çok önemli bir ihtiyacı karşılayacağı düşünülmüştü. Bu uygulama kişisel fotoğrafların depolanabilmesini sağlıyor. Üstelik çok sayıda fotoğrafın muhafaza edilebilmesini sağlayan bu uygulamadan faydalanmak için herhangi bir ücret ödenmesine gerek olmuyor. Tamamen bedava bir uygulama! Zira büyük heyecan uyandırmasında ücretsiz olmasının payı da oldukça büyük!

Google Photos Güvenliği Neden Sorgulanıyor?

Fakat bu uygulamanın güvenliği bugünlerde sorgulanmaya başlandı. Kişisel albümünüzü sakladığınız Google Photos’a % 100 güvenebilir misiniz? Sadece fotoğrafların değil, kişisel videoların da depolanabildiği bu uygulama Gmail ve Google+ için kullanılan alt yapı ile aynı alt yapıya sahip. İşte tereddütler ve sorgulamalar da bu noktada başlıyor. Google Photos uygulamasının güvenliğinin sorgulanmasının en temel nedeni, kullanıcı tarafından izin verilmeden depolama yapıyor olmasıdır.

İşte bu noktada da kullanıcıların aklına “reklam” unsuru geliyor. Google bu uygulamayı ücretsiz olarak kullanıma sunuyor ve kullanıcılardan da izin istemeden tüm kişisel fotoğraf ve videoları depoluyor. Peki, reklam amacıyla depolanan bu verilerin kullanılmayacağına dair bir garanti var mı? Hayır. Güvenliğe dair bu sorgulamaların gün geçtikçe arttığını söylemek yanlış olmayacaktır. 

Veri yedekleme türleri yazımızdaki geniş kapsamlı veri yedekleme türlerine bakarak verilerinizi daha güvenilir bir şekilde yedekleyebilirsiniz.