icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Fidye yazılımları bilgisayar, tablet ve akıllı telefonunuzu kilitleyerek veya dosyalarınızı şifreleyerek fidye talep eden zararlı yazılılımlar olarak adlandırılmaktadır. Temel olarak iki ayrı tür fidye yazılımı bulunduğu bilinmektedir. Peki fidye yazılımı nedir ve hangi yollarla kullanıcıların sistemlerine bulaşabilmektedir. 

Fidye yazılımlarının ilk türü şifreleyici türde yer almaktadır. Dosyalarınızı kilitleyen bu virus, şifreleri çözebilmeniz için özel bir anahtarı sizden talep etmektedir. Anahtar için ise fidye talep edilmektedir. İkinci türde yer alan fidye yazılımı ise kilitleyici türde yer almaktadır. Sisteminizi erişilemez hale getiren bu virus cihazınızın çalışamaz hale gelmesine yol açmaktadır. 

Fidye Yazılımları Nasıl Bulaşır?

Fidye yazılımları en yaygın şekilde e-mailer üzerinden sisteme bulaşmaktadır. Önemli bir mail eklentisi gibi gözüken bu dosyaları açtığınız zaman bilgisayarınız kilitlenir. İnternet üzerinde dolaşırken de bilgisayarınıza fidye yazılımı bulaşabilmektedir. 

Bilgisayarınızın kontrolünü ele geçiren fidye yazılımlarından kurtulabilmek için tanımadığınız kişilerden gelen e-mailleri açmamanız gerekmektedir. Ayrıca güncel bir antivirus programı kullanmanız da tavsiye edilmektedir. Aksi takdirde sisteminize kolay bir şekilde fidye yazılımı bulaşabilmektedir. 

Bazı özel türdeki fidye yazılımları kendilerini yerel ağlarda da yayabilirler. Bu tür trojanlar bilgisayarınıza ya da cihazınıza bulaşırsa ağda yer alan bütün uç noktalara bulaşmaya devam etmektedir. Ancak bu tür durumlar çok sık rastlayabileceğiniz durumlar arasında yer almamaktadır.