icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Son yıllarda siber saldırılar dendiğinde artık akla ilk gelen DDoS saldırıları oluyor. Dolayısıyla teknoloji dünyasının gündeminde DDoS saldırıları nedir, nasıl yapıyorlar sorusu var. Bu saldırı en genel şekli ile herhangi bir bilgisayarın kullanımını ortadan kaldırmaya yönelik olarak yapılan saldırıdır. Peki, bunu nasıl yapıyorlar? Bilgisayar ve bağlı olduğu ağlar inanılmaz derecede yavaşlatılıyor. Kullanılamaz hale gelmesi de bu şekilde gerçekleştiriliyor. 

Bu saldırı DoS olarak adlandırılıyor. DDoS ise birden fazla bilgisayarın kullanılamaz hale getirilmesi şeklindeki saldırıdır. Dolayısıyla DDoS saldırıları nedir, nasıl yapıyorlar sorusunun yanıtı kaç bilgisayara aynı anda saldırı yapıldığına göre değişir. Bu saldırıda aynı zanda binlerce farklı IP kullanılıyor. Saldırıların kabusa dönüşmesinin nedeni ise çok ciddi zararları beraberinde getirmesidir. 


DoS ve DDoS Arasındaki Fark Ne? 

Özetleyecek olursan tek bir bilgisayara ve tek bir internet ağından yapılan saldırıya DoS adı veriliyor. Eş zamanlı olarak birden fazla bilgisayara yapılan saldırı ise DDoS olarak isimlendiriliyor. Saldırıları önlemek ise son derece güç! Bu saldırılar birkaç farklı şekilde yapılabiliyor. Örneğin bir web adresinin trafiğine saldırı yapılarak siteye erişim önlenebiliyor. 

Aynı zamanda bant genişliği saldırısı da yapılabiliyor ve siteye zarar verilebiliyor. Sadece bilgisayarın çalışmasının durdurulması şeklinde de saldırı yapılabiliyor. Saldırının ilk belirtisi ise bilgisayarın yavaşlaması oluyor. Eğer bilgisayarınız kullanılamayacak seviyede yavaşladıysa maalesef saldırıya uğramış olabilir. Bu arada saldırılarda bilgisayara virüs bulaşması da sağlanabiliyor. 


RASTGELE