icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Veri depolamak için artık pek çok farklı aygıt kullanılabiliyor. USB bellekler, hard diskler hatta CD ve DVD dahi günümüzde halen verilerin taşınması ya da saklanması amacıyla kullanılabiliyor. CD ve DVD yapısal olarak flash diskler ve harici disklerden farklıdır. Bu nedenle yapılan veri kurtarma çalışmaları da farklılık gösteriyor. USB bellekler ve hard diskler ise daha mekanik aygıtlar olduğundan veri kurtarma çalışmasının çok daha titiz bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekiyor.

Peki, çöpe atılan bir aygıt içerisinde yer alan veriler yine de kurtarılabilir mi? Bilindiği gibi veri depolama aygıtlarının tamamı asında gayet hassas ürünlerdir. Çöpe atılan bir veri depolama aygıtında bulunan verilerin kurtarılıp kurtarılmadığı da çöpe atılma esnasında ne oranda zarar gördüğüne bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Ancak genel olarak çöpe atılan aygıtlardan da veri kurtarma işleminin mümkün olduğunu söyleyebiliriz.

Hangi Durumlarda Çöpe Atılan Aygıttan Veri Kurtarılamaz?

Bu durumda akıllara, çöpe atılmış olan veri depolama aygıtının hangi durumlarda veri kurtarma işlemine uygun olamayacağı sorusu geliyor. Genel olarak veri depolama aygıtının çöpe atılırken ya da atıldıktan sonra sıvı ile temas etmiş olması ya da fazla darbe almış olması, verinin kurtarılmasını önleyebiliyor. Aynı zamanda aygıtın kullanımı esnasında zararı yazılımlara maruz kalmış olması da çöpe atıldıktan sonra verinin kurtarılmasını önleyebilen unsurlar arasında yer alıyor.

Çöpe atılan aygıt üzerinde yapılacak olan teknik ve mekanik analiz sonrasında verinin kurtarılma olasılığı belirlenebilir. Bu sayede aygıt sahibi olan kişi söz konusu çalışmanın yapılması ya da yapılmaması kararını verebilir. Sonuç olarak her çöpe atılan aygıtın veri kurtarmaya uygun olduğu ya da olmadığı, analiz edilmeden söylenemez. 

Malicious Software (Malware) nedir yazımızda son derece zararlı olan bu malware yazılımın detaylarını sizlerle paylaştık.