icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

İnternet kullanımı o kadar çok hayatımızın içerisine girdiki artık market alışverişini dahi internet üzerinden yapar hale geldik. Özellikle elektronik ürünlerde ülkemizde uygulanan vergi politikaları ve iç piyasadaki yüksek rakamlardan dolayı yurtdışı alışveriş sitelerinden alışveriş yapan kullanıcıların sayısıda ciddi ölçüde artmakta. Elbette bizim firma olarak özelimizde olmayan bir konu olduğu için burada sizinle paylaşmak istediğimiz  müşterimizin bir çin sitesinden aldığı harddisk deneyimini paylaşmak olacak. 

İçinde çeşitli döküman yedeklerinin bulunduğu harddiskin çalışmadığı belirten müşterimiz veri kurtarma amacı ile ürünü laboratuvarımıza teslim etti.  Buraya kadar herşey normal olarak gözükmekte.Taşınabilir diskler analize alınmadan önce kutu sökülerek içerisindeki disk her zaman sökülür. Teknisyenlerimiz kutuyu açtıklarında görükleri manzara karşında ise şaşkınlıklarını elbette gizleyemiyorlardı.  
Bir bomba düzeneği olmasa da, bomba gibi bir sahtekarlık düzeneği olduğunu sizde görebiliyorsunuz. Özel bir yazılım ile aslında sahip olmadığı bir kapasiteyi gösteren flash disk ağırlaktan şüphelenilmesin diye kutuya eklenmiş ağırlıklarla markanın kutusuna yerleştirilmiş bir diskimiz vardı artık.  

Müşteri ile görüştüğümüzde ürünü çok uygun bir fiyat gördüğü için bir Çin alışveriş sitesinden aldığını, ürün eline ulaştıktan bir süre sonra tüm yedeklerini bu diske atıp bilgisayarlarına format attığını belirtti.  Bu tecrübe yurtdışı alış veriş sitelerinden özelliklede Çin menşeii sitelerden alış veriş yaparken ne kadar dikkat etmemiz gerektiğini tekrar gösteriyor. Dünya çapında  oldukça güvenilir ve müşteri koruma sistemine sahip siteler olduğu gibi (amazom,ebay vs.) işte bu vakada gördüğünüz mağduriyetleri gideremeyecek veya doğrudan doğruya mağduriyetin kendisini oluşturan web siteleride mevcut.  Ne demiş atalarımız. Ucuz etin yahnisi yavan olur!RASTGELE