icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Ülkemizde yeni yeni tanınmaya başlayan Cloud Backup- Bulut Yedekleme sistemleri  aslına bakarsanız temel olarak iki amaç üzerine kurulmuştur.

* Bilgiye her yerden erişmek

* Veri kayıplarının önüne geçmek.
cloudbackup

Evet artık kişisel bilgilerinize, ticari bilgilerinize kısacası buluta yüklediğiniz her bilgiye dünyanın neresinde  olursanız olun ulaşabiliyorsunuz.  Peki bu teknolojinin dezavantajları ve çıkarabileceği sorunlar yok mu?

Bugün dijital güvenlik konusunda Dünya’nın en büyük siteleri bile (Facebook, Google, Apple, Microsoft vb.) hacklenebiliyor ve kötü niyetli kullanıcılar tarafından sızıntılar sağlanabiliyor. Bankalar geçtiğiniz aylarda kullanılan SSL sertifikaları ile ilgili büyük bir açık nedeni ile çok kötü günler geçirdi.

Hal böyleyken kişisel bilgilerinizin veya ticari datalarınızında % 100 güvende olduğunu söylemek mümkün değil. Siz datalarınıza uzaktan erişebiliyorsanız, herkes erişebilir demektedir.

İnternet üzerinden alış veriş yapma oranımızda ciddi bir artış olsa dahi, halen bu konuya mesafeli duran  büyük bir kesim var.  Türkiye’de internet üzerinden yapılan alış verişlerin güvenilirliği halen tartışılırken (haklı olarak ) Bulut sistemlerinin yerleşmesi epey zaman alacağı gözükmekte.

Kaldı ki bu tür hizmetler veren firmalarda sözleşmelerini halen tek taraflı düzenlemekte, aslında afişe ettiklerinin tersine gizlilik konusunda bir garanti ve sorumluluk kabul etmemekteler.

Bugün internet sitelerine düşün bir haberde özellikle ABD’de  Cloud sistemlerin güvenilirliği için epey kötü bir imaj yarattı.

Cloud sistemler kullanmaya devam eden kullanıcılar için tavsiyemiz gizlilik içermesini gerektirdiğini düşündüğünüz bilgileri yüklerken iki defa düşünün.

En yaygın kullanılan sunucu türlerine sizler için hazırladığımız yaygın kullanılan sunucu sistemleri yazımızdan inceleyebilirsiniz.


RASTGELE