icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Bozuk disklerden veri kurtarabilmek için öncelikle diskinizin hangi sebeplerden dolayı arızalanmış olduğunun tespitinin yapılması gereklidir. Disk içindeki parçalara bakılarak arızanın hangi sebeplerden ortaya çıktığı tespit edilebilir. Genel olarak motor arızası ya da kartların zarar görmesi gibi sebeplerden dolayı diskler bozulur.

Bu durumlar dışında fiziksel hasar ve virüslerden dolayı da diskler bozularak veri kurtarma aşamasına gelebilmektedir. Arızalı parçanın değiştirilmesinden sonra verilerinizin kurtarılması işlemine geçilebilir. Bilinçsiz şekilde uygulayacağınız teknikler başarı oranı yüksek sonuçlar vermeyeceği gibi aynı zamanda daha büyük sorunların yaşanmasına hatta disklerinizin tamamen kullanılamayacak hale gelmesine sebep olabilir.

Profesyonel veri kurtarma hizmetlerinden yararlanmanız bu açıdan bakıldığı zaman kritik önem taşımaktadır.

veri kurtarma

Disklerin Bozulmaması için Ne Yapmalı?

Diskleriniz hassas yapıya sahip oldukları için kullanım sırasında ekstra özen göstermelisiniz. Bilgisayar kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu tarafından gereksiz bir zaman kaybı olarak görülen disk analizleri ve hatalara karşı taramalar aslında disklerin ömürlerini uzatan, olası risklerin ortaya çıkmadan engellenmesini sağlayan yöntemlerdir.

Periyodik şekilde bakımını yaptığınız diskleriniz daha zor arızalanacak ve arızalanmadan önce sizlere müdahale edebilmeniz için fırsat tanıyacaktır. Bu durumlar dışında fiziksel hasarlara bağlı olarak ortaya çıkan arızalanmaların önüne geçebilmek için de disklerinizi iyi bir şekilde korumalısınız. Taşınabilir disklerinizi darbeye karşı dayanıklı kılıflarda taşımalı, bilgisayar içinde yer alan diskinizi ise kasanızı iyi bir şekilde sabit olarak yerleştirerek korumalısınız.

Düzenli disk analizi yapmanın ve veri kurtarma öncesi disk analizi yapmanın önemini ve inceliklerini disk analizi yapmanın faydaları yazımızda sizlerle paylaştık.


RASTGELE