icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Hard disklerde bad sector oluşumu çok sayıda kişinin yaşadığı durumlarda arasında yer alıyor. Markası ya da modeli ne olursa olsun hard disklerde verilerin üzerine yazıldığı bir birim mevcuttur ve bu birim de sektör olarak adlandırılır. Çeşitli nedenlere bağlı olarak hard disk içerisinde bulunan bu birimler kullanılamaz bir forma bürünebilir. Bu durumda elbette veri kayıpları kaçınılmaz bir sonuç olur.

Bu birimdeki verilerin bir bölümüne erişim engellenebildiği gibi tüm verilerin erişimi de imkansız hale gelebilir. İşte bu duruma “bad sector” adı verilir. Hard disklerde oluşan bu durum diskin söz konusu biriminde kalıcı bir hasarın oluşması ve onarımının imkansız hale gelmesi şeklinde sonuçlar da doğurabilir.

bad-sector

Bad Sector Nedenleri

Bu sorun donanım problemidir. Dolayısıyla donanımsal bir sorunun yazılım ile düzeltilmesi imkansızdır. Herhangi bir yazılım kullanarak bad sector sıkıntısını ortadan kaldırmak mümkün olmaz. Hard disklerde bad sector fiziksel nedenlere bağlı olarak oluşur. Örneğin bir virüsün bulaşması bu soruna neden olamaz. Ancak elbette farklı sorunlara sebebiyet vererek verilere ulaşımı önleyebilir.

Hard disklerde bu sorunun oluşma nedenlerini kısaca şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Hard diskin çalışma sıcaklığının yüksek olması

  • Hard diskin nemli ortamlarda bulunması

  • Aygıtın çok uzun yıllar kullanılması

  • Hard disk yüzeyinde korozyon oluşması

  • Çalışır haldeyken hard diski düşürmek ya da bir yere çarpmak

  • Üretimden kaynaklanan sorunlar

Aslında bu konuya dair daha detaylı bilgi sahibi olunması gerekir. Her hard diskte bad sector üretiminden itibaren vardır. Ancak diskin üretim kalitesi bad sector sayısının da az olmasını sağlar. Yine de en kaliteli hard diskte dahi bad sector sayısı sıfır olmaz. Kullanılan işletim sistemi dahi bu soruna neden olabilir. Böyle bir durumda derhal profesyonel veri kurtarma hizmetinden faydalanılması gerekir.