icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Bilgisayar bileşenleri arasında en çok kullanılanlardan biri olan USB veri depolama ve veri taşımak için de sıklıkla tercih edilir. Küçük ebatları, hafif olması gibi hususlar nedeniyle kolaylıkla taşınabilen USB ismi Universal SerialBus kısaltmasından gelir. Pek çok marka tarafından üretilen onlarca farklı USB modelini piyasada bulmak mümkün. Son olarak geliştirilen USB 3.0 hız bakımından beklentileri karşılayan bir donanıma büründü.

USB Sürümleri ve Hızları

USB 1.0 ve 1.1: Hız 12 Mbit/sn (1.5 MByte/sn) (fullspeed)

USB 2.0: Hız 480 Mbit/sn (60 MByte/sn) (highspeed)

USB 3.0: Hız 4,80 Gbit/sn (600 MByte/sn) (superspeed)

USB 3.1: Hız 10 Gbit/sn (1,22 GByte/sn) (superspeed 10 Gbps)

USB çeşitleri bilgisayara takıldığı anda otomatik olarak algılanması yönüyle de ön plana çıkıyor. Bu aygıtları kullanmak için önceden bilgisayara bir yazılım yüklemek ya da benzeri bir işlem gerçekleştirmek gerekmiyor. Bu nedenle tek bir USB onlarca farklı cihaz üzerinde kolaylıkla algılanabiliyor ve veri işlemeye uygun oluyor.

USB Veri Kurtarma İşlemi

Aslında USB modelleri son derece basit, 4 telli bir donanıma sahip. Basit olmaları fiyatlarını düşürürken kolay bozulmalarını da beraberinde getirebiliyor. Çoğu zaman USB veri kurtarma işlemlerinde yüksek oranda başarı elde edilebiliyor. Bu küçük aygıtlarda meydana gelen arızaları genel olarak yazılımsal arıza ya da donanımsal arıza şeklinde gruplandırmak mümkün. % 99'a varan bir başarı oranı ile USB veri kurtarma işlemi GOLD DATA ekiplerimiz tarafından gerçekleştirilebiliyor. 

Dosya bozulmalarında veri kurtarma yazımızda dosyaların bozulduğu durumlardaki veri kurtarma yöntemleri ve teknikleri ile ilgili bilgi verdik.


RASTGELE