icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Bilişim sektöründeki network yani ağ kavramıyla birlikte doğan ihtiyaçlar arasındaki depolama ihtiyacı Network Area Storage (NAS) adı verilen yöntem ile karşılanıyor. Peki Network Area Storage nedir? 

Ağ depolama kavramı tarihte ilk olarak Novell tarafından ortaya atılıyor. NetWare adı verilen işletim sistemindeki NCP (NetWare Core Protocol) ise, bu sistemlere ilk örnek olanlardan oluyor. NAS sisteminin geçmişi ise, 80’li yıllara kadar uzanıyor. 2000’li yılların başından beri firmalara uygun alternatif ürünler çıkartılıyor. 

NAS ürünleri, depolama ihtiyacı hissedilen bütün ağlarda kullanılabiliyor. Oranı her gün daha da yükselen dijital verilerin daha verimli bir şekilde kullanılabilmesi ve depolanabilmesi için pek çok kişi NAS kullanıyor.

Günümüzde geliştirilen NAS’lar büyük ölçekli olan terabyte ve petabyte seviyesinin dışında da ufak şirketlerin kullandığı sistemler haline gelmiş durumdadır. Ağ ortamında kullanılan bütün bilgisayarlardaki NAS cihazları ile bilgiler artık hazırlandıkları bilgisayarda değil, daha güvenilir olan ortamlarda saklanabiliyor. Böylelikle bilgisayarların sabit disklerinde ortaya çıkabilecek olan sorunlardan dolayı veri kayıpları da yaşanmamış oluyor.

NAS Nasıl Çalışır?

NAS sistemlerini diğer sabit disklerden ve depolama araçlarından ayıran en büyük özellik işletim sistemi ile çalışması oluyor. NAS’ın çalışabilmesi için ve daha az sorun yaşanması için ise genellikle tercih edilen işletim sistemi olarak Linux oluyor. En fazla kullanılan NAS’lar arasında FreeBSD’den üretilen açık kaynak kodlu FreeNAS yer alıyor. Ayrıca NASLite, NexentaOS ve OpenSolaris gibi sistemler de tercih ediliyor.

NAS’lar işletim sistemi dışında ağ protokollerine de ihtiyaç duyuyor. SMB, NFS, FTP, http, AFS ve UPnP ilk akla gelenler arasında yer alıyor. Kullanılan işletim sistemi, sisteme bağlı olan diskler üzerine format uygulayabilme ve RAID oluşturabilme gibi özgürlükleri de kullanıcılara sağlıyor.


RASTGELE