icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Kullanıcıların en sık merak ettiği konulardan olan IP adresinin açılımı ingilizce olarak Internet Protocol Address şeklindedir. İnternet veya herhangi bir ağa bağlı olan cihazların, bu ağ aracılığı ile veri yollamak amacı kapsamında kullanılan adrestir. IP adresi üzerinden mevcut kullanıcıların bilgilerine ulaşılabilmesi mümkündür. 

İnternet protokol adresi  anlamına gelen ip adresi, 4 haneli rakamlardan oluşmaktadır. 

IP Adresi Çeşitleri Nelerdir?

Bilgisayar ağına bağlı cihazların veri gönderimini sağlayan ip adresi, iki grupta ele alınmaktadır. Statik ip ve dinamik ip olarak kategorilendirilirler ve farklı işlevselliklere sahiptirler. 

Statik ip adresi: RDP erişimi yapmak için kullanılmaktadır. Aynı zamanda güvenlik kamera sistemlerine ulaşma kapsamında rol üstlenmektedir. Statik ip adresine sahip olmak istiyorsanız internet servis sağlayıcısı üzerinden gerekli talebi oluşturmanız gerekmektedir.

Dinamik ip adresi: Dinamik ip adresi en sık kullanılan adrestir. Daha genel yaklaşırsak klasik günlük işlemlerde kullanılmaktadır. İnternet servis sağlayıcılarda bulunan ve sunduğu hizmetlerden biridir. Güvenlik kapsamında minimum risk barındırır ve maddi açıdan daha ucuz bir maliyete sahiptir.

İp adresi farklı noktalarla ayrılan özelliklere sahiptir. Ancak bu rakamları akılda tutmak zor olduğundan alan adı sunucuları domain name sistemi kapsamında bir adlandırılma oluşturulmuştur. İp adresinizin son numarası her bağlantıda değişmektedir. 

Domain yani alan adları sitenizin adı ve adresi olarak nitelendirilmektedir. İnternete bağlandığınızda ise bilgisayarınıza ip adresi atanır. Her bilgisayarın bir ip adresi bulunmaktadır ve trafiğin işlemesi bu ip adreslerine bağlıdır.

İp adresleri internet üzerindeki bir cihazın( bilgisayarın) diğer bilgisayarlar tarafından hemen bulunmasını sağlamaktadır. Sitenin ip adresini biliyorsanız web tarayıcınıza direkt ip adresinizi yazarak bağlanabilmeniz mümkündür. 

İnternete bağlandığınız aşamada ip adresiniz birçok kullanıcıda olduğu gibi dinamiktir. Aslında servis sağlayıcınızda boş bulunan bir ip adresi atanmaktadır. İp adresinin son numarasının değişmesinin bu duruma bağlı olduğunu belirtmek isteriz.

İp Adresinin Özellikleri

İp adresi iki kısımdan oluşmaktadır ve ilk kısmı network ağını göstermektedir. İkinci kısmı ise yer sağlayıcısını göstermektedir. İp adresi cihazın internete hangi lokasyondan bağlandığını ifade etmektedir. Bir cihazın diğer bir cihazla iletişime geçmesini sağlarken, etkileşim sağlamaktadırlar. 

Statik ip adresleri cihaza yönetici tarafından atanmaktadır. Söz konusu dinamik ip adresleri olduğunda sunucu yazılımı tarafından otomatik olarak atandığını belirtmek isteriz. Cihazın ip adresini biliyor iseniz hem servis sağlayıcısını hem de konumunu bulabilmeniz mümkündür. Fakat bu noktada sadece bölge konumu bulunabilmektedir, açık adrese erişim söz konusu değildir. Web sitelerine ip adresi ile ulaşmak kolay olurken durum bilgisayarlar için aynı değildir. Bu noktada maksimum tecrübeniz olsa dahi yetersiz kalacaktır. 


RASTGELE