icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Şayet DSL veya kablo hattı ile DSL modemi ya da kablo modeminiz varsa çok sayıda bilgisayarı birbirine bağlayabilirsiniz. Genellikle iş hayatında ihtiyaç duyulan çok sayıda bilgisayarı birbirine bağlama yönteminde her bilgisayarda internet olmasını isteyeceğiniz için yol gösterici yani router de temin etmeniz gerekiyor. Bu sayede kablolu ya da kablosuz olarak her bilgisayardan web erişiminin olmasını sağlamış olacaksınız.

Birkaç Bilgisayar Nasıl Birbirine Bağlanır?

Router, ISP’nin verdiği IP ile fizyolojik web hattını denetler. Ayrıca sabit IP varsa modem üzerinde kaydedebilirsiniz. Birbirine bağladığınız bilgisayarlar IP adreslerini DHCP anlaşması ile yönlendiriciden otomatik alabilir. Bu sayede yönlendiricinin ISP’den IP almasıyla benzer şekilde işler. Yol gösterici iç ve harici IP adresleri arasında gereken dönüşüm de bilgisayarın web üzerinden farklı sistemler ile bağlantı kurmasını sağlar.

Bilgisayarları Birbirine Bağlamada Güvenilir Yöntem

Bilgisayarları birbirine bağlamada bu teknik her daim kolay uygulanan ve en sık kullanılan tekniktir. Aynı zamanda diğer yöntemler ile kıyaslandığında çok daha güvenilir olduğundan tercih edilebilir. Bu yöntemi uyguladığınızda birbirine bağlanan bilgisayarların web erişimine dair sorun yaşamazsınız. Ayrıca mutlaka kablolu web bağlantısı yapmanız da gerekmez.

Kablosuz olarak da web bağlantısı kurulabilir. Son olarak yönlendiricinin gerekli verileri bilgisayarlara iletilebilmesi için elle IP girmenizin gerekebileceğini de unutmayın. IP adresi DHCP aracılığı ile IP havuzunun dışarısında meydana gelmesini de kontrolden geçirmeyi ihmal etmeyin. 

Blişimde kullanılan terimler ve anlamları yazımızda sizlere bilişim terimleri ve anlamları ile ilgili ufak bir rehber sunduk.


RASTGELE