icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Avrupa Birliği tarafından alınan bir karar tüm gözlerin Amazon’a çevrilmesini beraberinde getirdi. Çünkü kullanıcıların verilerinin rekabet kurallarını ihlal edecek şekilde kullanıldığını yönündeki bir iddia nedeniyle Amazon veri gizliliği ihlal davası ile karşı karşıya diyebiliriz. Bu ihlalin gerçekleşip gerçekleşmediği konusunda bir soruşturma yapılacağı açıklandı. Bildiğiniz gibi Amazon Türkiye’de de hizmete başladı. 

Avrupa Birliği’nin uzun bir süredir Amazon’u mercek altına aldığı açıklandı. Amazon pek çok perakende satıcıları bünyesinde barındırıyor. Bu kapsamda satıcılardan toplanan verilerin ne yönde ve nasıl kullanıldığı ise çok yakın zamanda soruşturulacak. Bu soruşturmanın büyük bir titizlikle gerçekleştirileceği de gelen bilgiler arasında yer alıyor.

 

Vestager: “Tam Resmi Görmeye Çalışıyoruz”

AB Komisyonu Rekabetten Sorumlu Üyesi Margrethe Vestager, konuyla ilgilibir basın toplantısı düzenleyerek basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Brüksel'de düzenlenen basın toplantısında Margrethe Vestager "Konuyla ilgili bilgi topluyoruz ve bu konuyu tam olarak anlamak için piyasa katılımcılarına çok sayıda anket gönderdik. Henüz bir dava açmış değiliz. Tam resmi görmeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu. Ancak basın mensuplarının yönelttiği pek çok soruya “araştırma aşamasındayız” şeklinde bir yanıt vermeyi tercih etti. 

Peki, bu soruşturma kapsamında Amazon suçlu bulunursa ne olacak? İşte bu noktada çok ciddi cezaların söz konusu olabileceği belirtiliyor. Eğer Avrupa Birliği tarafından gerçekleştirilen soruşturma kapsamında Amazon ihlal yönünde suçlu bulunursa tüm dünya genelindeki cirosunun % 10’una kadar varabilen para cezaları ödemek durumunda kalabilir.