icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Bazı dosyalar kişiler ya da kurumlar için son derece önemli olabiliyor. Ancak virüsler, format atılması ve daha pek çok nedenle bu dosyaların silinmesi de en sık karşılaşılan durumlardan biri haline geldi. Çoğu zaman bu durum yaşandığında paniğe kapılan veri sahipleri silinmiş dosyaları geri getirme adına pek çok bilinçsiz müdahalede bulunabiliyor. 

Üniversitenin bitirme tezi, önemli bir projenin bilgileri gibi dosyaların silinmesi halinde yaşanan panik daha da artıyor. Bir anlamda verinin önemine göre insanların bu duruma yaptıkları bilinçsiz ve yanlış müdahalelerin de paralel olarak arttığını gözlemleyebiliyoruz. Ancak sakin olmak ve dosyaların aslında tamamen silinmediğini bilmek gerekiyor.

 

Silinen Dosyaları Kurtarmanın Yolu Ne?

Kesinlikle internetten dinilen yanlış bilgilerle verilerinizi kurtarmaya çalışmayın. Silinen verileri kurtarmak için profesyonel yöntemlerin uygulanması gerektiği unutulmamalıdır. Sanal ağda veri kurtardığı ve silinen dosyaları geri getirdiği iddia edilen onlarca hatta yüzlerce yazılım görebilirsiniz. Elbette bunların tümü işe yarıyor olsaydı veri kurtarma firmalarının sayısı da bu kadar fazla olmazdı. 

Dolayısıyla gördüğünüz ve veri kurtardığı iddia edilen her programı bilgisayarınıza indirmeyin. Bu programlar arasında virüs içerenler de var. Bilgisayarınızdaki verileri kopyalayan hatta kişisel verilerinizi çalan programlar dahi olabileceklerini unutmayın. Veri kaybı yaşandığında mutlaka bir veri kurtarma firmasına cihaz ya da aygıtı ulaştırmalısınız. Profesyonel tekniklerle yapılacak çalışma silinen verilerin büyük bölümünün kurtarılmasını sağlayacaktır.