icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Harici bir sabit sürücü, bilgisayarınızdaki boş alan azaldığında depolama kapasitesini kolayca artırabilir. Dâhili depolamayı değiştirmeye gerek yoktur ve bir USB kablosuyla kolayca bağlanabilmesi çekicidir. Satın aldığınız model veri yolu gücünü destekliyorsa, bir prize bile gerek yoktur. Verilerinizi yedeklemek, büyük miktarda yüksek çözünürlüklü fotoğraf verisi taşımak, TV programlarını ve oyun yazılımını kaydetmek için kullanışlıdır.

Harici bir sabit disk satın alırken, yedeklemek istenen verilerin kapasitesine ve amacına göre seçilmeli. Verilerinizi harici bir sabit sürücüye yedekledikten sonra bile, harici sabit sürücünün beklenmedik bir şekilde arızalanması durumunda düzenli olarak başka bir ortama yedeklenmesi gereklidir. Bilgisayarınız bir problemden ötürü onarıma gönderirseniz ve HDD değiştirilirse, tüm verileriniz kaybolacaktır. Ayrıca, SD kart veya USB bellek gibi bir kayıt ortamı arızalanırsa ve veriler okunamazsa, temelde yenisiyle değiştirilir.

HDD'nin Kullanışlı İşlevleri

TV programlarını kaydetmek için bir HDD kullanıyorsanız, kaydedilmiş programları oynatabilen bir HDD önerilir. Buna ek olarak, yatak odasında vb. Kullanım için HDD fanının sesi konusunda endişeleriniz varsa, aynı zamanda fansız ve ısı dağıtma tasarımına sahip sessiz tasarımlı harici HDD seriler de mevcuttur.

Genel olarak harici HDD'ler, USB3.0 adı verilen yüksek hızlı veri aktarım standardını destekleyen bir model seçilmesi önerilir. Bunun nedeni, eski standart olan USB2.0'ın maksimum veri aktarım hızının 480Mbps iken, USB3.0'ın maksimum veri aktarım hızının 5Gbps (5.000Mbps) olması büyük bir farktır. Ancak, eski bilgisayarların yalnızca USB 2.0'ı desteklediği unutulmamalıdır. Ayrıca, USB 3.0'ın iki katı olan maksimum 10 Gpbs hızlı verim aktarımı yeni nesil bir model olan USB 3.1 de artık mevcut.

HDD performansı ile ilgili olarak, depolama kapasitesi kaçınılmazdır. Çalışmak için çok sayıda dosyayı işlemek veya bilgisayarınıza müzik ve video kaydetmek ve bunların keyfini çıkarmak istiyorsanız, büyük bir HDD kapasitesine sahip bir bilgisayara veya harici bir HDD'ye ihtiyacınız olacaktır.

HDD Hız Performansı

Plaka sayısı, HDD'de kaç tane manyetik disk sahibi olduğunuzu gösterir.

Tabla başına kapasite daha büyük olduğunda normal bir HDD'nin aktarım hızının daha hızlı olduğu söylenir. Tabak başına kapasite küçükse, bir rotasyonda okunabilen veri miktarı da azdır, bu nedenle kaçınılmaz olarak daha fazla sayıda rotasyon gerekir. Bu açıdan, HDD aynı kapasiteye sahip olsa bile, daha az plakalı olanın bir HDD için daha büyük bir kapasitesi vardır ve bir dönüşte daha fazla veri okuyabilir ve yazabilir, bu nedenle aktarım hızına "yüksek hız" denir.

Dönme Hızı (yalnızca HDD)

Örnek: 7200 rpm = 7200 rpm / 1 dakika = 7200 rpm / 60 saniye = 120 rpm / 1 saniye diskin dönüş hızıdır.

Önbellek Kapasitesi (HDD)

Önbellek, HDD'ye yazılacak verilerin geçici olarak saklandığı bir yerdir. Ne kadar çok veri yazarsanız, veri kaydetme "bekleme" o kadar yavaş olur. Bu "önbellek" konumuna geçici olarak kaydederek, bilgisayarınızda yer açabilir ve hızı geri yükleyebilirsiniz. Diğer bir deyişle, önbellek kapasitesi ne kadar büyükse, büyük miktarda veri yazarken bile işlem o kadar hızlı gerçekleştirilebilir.

HDD'nin performansı yalnızca çok fazla veri depolayıp depolayamayacağına göre değerlendirilemez. Aktarım hızının, bilgisayarınızdaki işi ne kadar rahat idare edebileceğiniz üzerinde büyük bir etkisi vardır. Elbette hız sadece kişisel bir bilgisayar satın alırken değil, aynı zamanda harici bir HDD seçerken de çok önemlidir. Performans ne kadar yüksek olursa, çoğu ürünün fiyatı o kadar yüksek olur. Kendi kullanım ortamınız ve kullanımınız dikkate alınarak gerekli performansın belirlenmesi önemlidir.

Harici HDD Özellikleri

Bilgisayar verileri ve kayıtlı TV programları için depolama hedefi olarak kullanılan iki tür harici HDD vardır: "sabit tip" ve "taşınabilir tip".

Sabit tipe göre daha kompakt ve hafiftir ve etrafta taşımaya uygundur. Bazı modeller taşınabilir olacak şekilde tasarlanmıştır ve darbelere karşı daha dayanıklıdır. Özel bir güç kaynağı gerektirmez ve bir kabloyla bir PC'ye bağlanarak kolayca kullanılabilir, bu da kurulumu kolaylaştırır. Ek olarak, bazı veri yolu ile çalışan taşınabilir HDD'ler bir TV'ye bağlanabilir ve kaydedilmiş programlar için bir depolama hedefi olarak kullanılabilir. Bir prize bağlamanıza gerek yoktur ve kurulum alanı küçüktür, bu nedenle TV'nin etrafındaki alanda fazla yer kaplamaz.

Her birinin kendine özgü değerleri vardır, bu nedenle satın alacağınız en uygun disk fiyatını belirlemenizi kolaylaştırır. Fiyatlarındaki farklılık disk kapasitesi ile ilgilidir. Harici diskler üzerinde yer alan kapasite ne kadar yüksek olursa fiyatlar o denli yüksek seyreder. Kullanımın yoğunluğu düşük olacak ise kapasitesi daha az harici diskler tercih edilirler ve uygun fiyatlardan satın alınabilir.

HDD Veri Kurtarmada İlk Teşhis Nedir?

Müşterilerimizin bize emanet ettiği ekipmanın kusurlu kısmını araştırıp fiziksel olarak mı kusurlu, yoksa saklanan verilerin kendisinin mi bozuk olduğunu tespit ediyoruz. Daha sonraki süreçte mühendislerimiz veri kurtarmada arızalı kayıt ortamını alıp, orijinal teknoloji ve ekipmanımız yardımı ile kaydedilen verileri kurtararak başka bir ortama kopyalayıp müşterilerimize teslim ediyoruz. Ancak bu işlem uzmanlar tarafından yapılması gerekir. İlk teşhis, başarılı veri kurtarma şansını sürdürmede çok önemli bir adımdır.

HDD Veri Kurtarma

Veri kurtarmayı gerektiren arızalar, genel olarak mantıksal arızalar ve fiziksel arızalar olarak ikiye ayrılabilir. Mantıksal hata, saklanan bilgilerin zarar gördüğü ve normal olarak okunamadığı, kazara silme veya virüs bulaşması da mantıksal hatadır. Fiziksel bir arıza, kayıt ortamının bir bileşeninin elektriksel veya mekanik olarak arızalanması ve ortama normal şekilde erişmeyi imkansız hale getirmesidir.

Doğru bir teşhis koymazsanız, yanlış eylemde bulunursunuz ve veri kurtarma da başarısız olur. Bu ilk teşhis, veri kurtarmanın başarısını büyük ölçüde etkileyen önemli bir faktördür. GOLD DATA olarak yılda 50.000'den fazla ilk teşhisi işleyebilecek personel ve ekipmanla tam donanımlıyız ve Türkiye’deki birinci sınıf teknik yeteneklere sahip mühendisler tarafından doğru ilk teşhisler sağlıyoruz. Bize cihazın semptomları hakkında danışmak veya fiyat teklifini detaylı bir şekilde almak isterseniz lütfen bizimle iletişime geçin.