icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98Fotoğraf, doküman, video ve program vb gibi pek çok farklı verinin depolanması için kullanılan harici harddiskler birçok nedenden dolayı zaman zaman arıza yapabilirler. Bazen hiç açılmayan harddiskler bazen ise belirli verilere erişimi engelleyerek arıza sinyallerini sizlere iletebiliyorlar. Bu tür durumlarda ise harici harddisk kurtarma işlemlerinin kesinlikle profesyonel firmalar tarafından uygulanması gerekiyor.

Harici Harddiskler Neden Arızalanır?

Taşınabilir harici harddiskler farklı sebeplerden dolayı arızalanabilirler. Bunlar arasında ilk sırada bad sectorler yer almaktadır. Harici diskler dahili disklerden farklı olarak stabil bir şekilde monte edilmiş değillerdir. Kullanıcı çalışırken hareket ettirebilir veya sarsabiliyor.  Bilgisayarların kasalarındaki gibi aktif bir soğutmaya da sahip olmadıkları için bad sectorler oluşabilmektedir. 

Harddiskinizin bağlı olduğu sistemde elektriksel dalgalanmalar yaşanıyor veya sisteminiz sürekli yanlış şekilde kapatılıyor ise elektrik şebekesindeki bu sorunlardan dolayı harddiskinizde sorun ortaya çıkabilir. Harddisk içerisinde yer alan verilere erişebilmenizi imkansız hale getirebilecek olan bu sorunlar da dikkatli bir şekilde değerlendirilmelidir.

Mekanik arızalar da harddisklerin bozulmasına sebep olabilir. Okuma yazma kafalarında (R/W Head ) sorun oluştuğu zaman mekanik arızalardan söz edilebilmektedir. Özel durumlarda cihazda elektrik olabileceği için manyetik diskte onarımı zor veya imkansız olan hatalar ve arızalar ortaya çıkabilir. Verilerinizi tutmak ile görevli olan manyetik alan ne kadar hasar alırsa harici harddisk kurtarma işleminin yapılması da bir o kadar zorlaşmaya başlar.

Harddisklerin içinde yer alan manyetik diskler dönüş hızı ve diskteki verilerin depolanmasına kadar destek veren disklerdir. Bunlar devre kartları olarak da adlandırılırlar. Devre kartları yüksek sıcaklıktan kolaylıkla etkilenebilen kartlardır. Aynı şekilde elektriksel değişimler ile birlikte fiziksel sert darbeler de devre kartlarının arıza yapmasına sebebiyet verebilir.

Harici Harddisk Bozulduğu Zaman Ne Yapılmalıdır?

Harici harddiskinizin bozulduğunu düşünüyorsanız verilerinizi kolay bir şekilde geriye getirebilirsiniz. Diskinize yanlış müdahaleler yapılmamış ise ve  dünyada kabul görmüş standartların üzerinde bir tahribat oluşmamış ise  verileri geriye getirebilmeniz mümkündür. Fakat verilerin geriye getirilmesi için profesyonel destek almanız gerekmektedir. Hatalı müdahaleler yaptığınız zaman geriye dönüşü olmayan arızaların yaşanmasına sebep olabilirsiniz.

Harddiskiniz bozulup bozulmadığını anlayabilmek için ilk etapta bilgisayarınızdaki başka bir USB portunu deneyerek durumu netliğe kavuşturabilirsiniz. Bir diğer adım olarak ise dizinde dosya adlarını görebiliyorsanız sürücü harfine tıklayarak “Özellikler” sekmesine gelebilir ve harici harddiskteki kullanılan alanları görebilirsiniz. Diskin tamamını boş olarak görüyorsanız dosyalarınız silinmiş demektir.  Tam bu noktada sizlerin yanında olan firmamız Gold Data Veri Kurtarma’yı tercih edebilirsiniz.

Kendi özel laboratuvarımızda sizlere özel gerçekleştirdiğimiz harici harddisk kurtarma işlemlerinin başarı oranları son derece yüksektir. İletişim talep formunu ücretsiz bir şekilde doldurarak sürecin sizin adınıza başlamasını sağlayabilirsiniz. Profesyonel ekibimiz ile tüm arızaları anında analiz ederek gerekli işlemleri hızlıca hayata geçirerek uyguluyoruz. Harddiskinizin arızasına bağlı olarak farklı işlemler gerçekleştirerek verilerinizi güvenilir şekilde kalıcı olarak geriye getirebiliyoruz.

Sizler de Gold Data’yı tercih ederek harici harddisklerinizde yer alan ve sizler için son derece önemli olan verilerinizi kurtarabilirsiniz. Bunun için yalnızca firmamız ile iletişime geçmeniz yeterli olacaktır. Ekibimiz size geri dönüş yaparak süreci başlatacaktır.