icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Laboratuvarımıza Veri Kurtarma hizmeti almak için gönderilen ürünler içerisinde % 15 gibi ciddi bir arıza tipi istatistiğine sahip olan mil motoru arızalarında, disk içerisinde datalarımızın bulunduğu medyalar gerekli dönüşü hiç yapamadığı veya yeterli hızda yapamadığı (5400 RPM, 7200 RPM vs.) zamanlarda bu medyaların yeni bir diske nakil edilmesi gerekmektedir.

Bu işlem tüm veri kurtarma senaryoları içinde en zor ve en hassas olan işlemdir. Bunun başlıca sebeplerini belirtmek gerekirse;

1- Medyalar disk içerisinde üretim bandından çıktıktan sonra gerçekleştirilen bir kalibrasyon ile kullanıma hazır hale getirilir. Medyaların nakli sırasında  mikronmetre düzeyinde bir hassasiyet ile medyaların birbirlerine olan tüm oranları korunması gerekmektedir. Elbette bu işlem için yeterli donanım ve uzmanlığa sahip olan laboratuvar sayısı çok azdır.

hard disk medya değişimi

2- Nakil işleminden sonra medyaların gerekli dönüş hızının sağlandığının ölçülüp test edilebilmesi gerekmektedir.

3- Bu işlemlerin tamamının clean room ortamında yapılması gerekmektedir.

 

GOLD DATA  Veri Kurtarma Laboratuvarında  tüm markaların medya nakil işlemleri runtin bir şekilde başarı ile gerçekleştirilmektedir.

Sony tarafından tekrar piyasaya sürülecek olan 185 TB kaset ile ilgili gelişmeleri Sony'den 185 Tb kaset yazımızda inceledik.


RASTGELE