icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Günümüzde veri kurtarma amacıyla en çok kullanılan aygıtların başında hard diskler geliyor. Oldukça geniş bir veri depolama alanı sunuyor olmaları ve kapasitelerinin de her geçen gün daha da artması harici hard disklerin gün geçtikçe daha fazla veri depolama görevini üstlenmesini beraberinde getiriyor. Sadece çeşitli kurum ve kuruluşlar değil bireyler de kişisel verilerini muhafaza etmek için tercihini hard disk çeşitlerinden yana kullanıyor. Dolayısıyla hard diskler veri kurtarma çalışmasının en sık yapıldığı aygıtlardan biri oldu.

Yazılımda meydana gelen bazı sorunlar, donanım problemleri, hard disklerin darbe alması, kötü amaçlı yazılımlar ve daha pek çok unsur veri kaybına sebebiyet verebiliyor. Bu durumda tercih edilmesi gereken ilk yöntem bizimle iletişime geçilmesi ve veri kurtarma çalışmasının talep edilmesi olmalıdır. Markası ya da modeli ne olursa olsun hard disk laboratuvar  ortamında yapılacak veri kurtarma çalışmasıyla verilerin kurtarılabileceği aygıtlar arasında yer alıyor.

Hard Disklerde Veri Kurtarma Çalışmasının Önemi

Çünkü hard disklerde verilerin muhafaza edildiği  bölüme ulaşmak için tozdan arındırılmış (clean room) olan bir ortamda çalışma yapılması şarttır. İşte bu nedenle hard disk laboratuvar ortamında müdahale edilmesi gereken bir aygıt  olarak değerlendiriliyor.  Elbette laboratuvar ortamında çalışmanın yapılması kadar veri kurtarma çalışmasının uzman bir ekip tarafından yapılması da verilerin kurtarılma olasılığı söz konusu olduğunda çok büyük bir önem taşıyor.

Hard disklerde veri kurtarma çalışması ile ilgili en çok merak edilen unsurların başında verilerin kurtarılma olasılığı geliyor. Ancak tahmin edebileceğiniz gibi her veri kaybında ya da her hard disk modelinde verilerin kurtarılması için yapılması gereken çalışma farklı olabiliyor. Dolayısıyla veri kurtarma olasılığının da değişkenlik gösterdiğini belirtmek lazım. Bununla birlikte veri kaybının nedeni çok büyük önem taşıyor. 

Ciddi bir darbe almış olan hard diskten verilerin kurtarılması olasılığı ile verinin yanlışlıkla silindiği  bir hard diskten verilerin kurtarılması olasılığı aynı değildir. Her iki durumda yapılması gereken veri kurtarma çalışması da farklı oluyor. Dolayısıyla  kesin bir olasılıktan söz etmek sizin için yanıltıcı olabilir. Önemli olan zaman kaybetmeden hard diski bize ulaştırmanızdır.

İnternette reklam ve yanıltıcı içerik ile gerekli teknik alt yapısı olmamasına rağmen veri kurtarma yaptığını iddia eden veya taşeronluk yapan ehil olmayan  firmalara dikkat etmeniz gerekmektedir.