icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Daha önce bozuk harici disk ile karşı karşıya kaldınız mı? Önemli verilerinizin yer aldığı harici disk içerisinde verileriniz saklıyken, bir anda teknolojik cihazın bozulmasıyla beraber diskin görünmüyor oluşu, geçersiz ortam türü sürücü hataları gibi birçok hata ile karşılaştığınızda harddisk kurtarma olarak yapılabilir birçok çözüm bulunmaktadır. Fakat bu noktada yeterli bilgiye sahip olmak, verilerin kurtarılması için en önemli şarttır. Eğer harici hdd içerisinde önemli verileriniz var ve bununla ilgili kurtarma çalışmasını kendi başınıza yapmayı düşünüyorsanız, kurtarılacak verilerin kurtarılmasını daha da zorlaştırabileceğinizi unutmayın.

Veri kurtarım aşamalarında harici harddisk görmüyor veri kurtarma aşamasıyla ilgili yapabileceğiniz birçok adım bulunur. Ücretli ya da ücretsiz programlara başvurabilir ya da disk üzerinde basit düzeyde yapabileceğiniz birçok sabit disk üzerinden veri kurtarma teknikleri de bulunur. Bunları deneyerek birçok aşamaları basit şekilde atlatabilirsiniz. Fakat bilmediğiniz çözümlerle beraber ilerlediğinizde, kaybolan verilerin daha da kurtarılamaz hale geleceğini daha önce duymuş muydunuz?

Verilerinizi Kurtarılamaz Hale Getirmeyin!

Görünmeyen harici harddisk veri kurtarma işlemleriyle ilgili olarak çeşitli programları kullanmak istediğinizde, elbette bozuk ya da çökmüş diskten kurtarım yapılabilir veri kurtarma programını deneyebilirsiniz. İşletim sistemlerinde kaynaklı biçimlendirme, dosya silme, virüs bulaşması ya da benzer konulardan dolayı ortaya çıkan veri kayıpları için veri kurtarmayı denemek isteyebilirsiniz. Fakat bu alanda yeterli bilgi seviyeniz olmadığında, verileri kurtarmak isterken hepten kaybedebilir olacağınızı da unutmayın. 

Hiçbir neden yokken bir anda harici hard diskinizde kaybolan verilerinizle alakalı çözüm sağlanabilir birçok yöntem bulunur. Bu yöntemleri deneyerek elbette görünmeyen harici hard disk üzerinde veri kurtarma çalışması yapabilirsiniz. İşletim sistemi ile alakalı uyumlu çalışan programlar, verileri diskten kurtarmak için sizlere yardımcı olurken, kurtarma işlemini yapabileceğiniz tekniklerde tamamen denenebilir ve program gerektirmeyen yöntemler de bulunur. 

Harici Harddisk Bozulması Nedenleri Nelerdir? 

Harici harddisklerin bozulmasının birçok nedeni bulunur. Genelde güneşe çok fazla maruz kaldığında, güneş ışınlarının sıcaklığıyla disk yapısı fiziksel olarak bozulabilir. Bu durumlarda da okuma – yazma değerlerinin düşüklüğünden bu değerlerin kaybolması gibi sorunlar meydana çıkmaktadır. 

Ayrıca dosyaların erişimi sağlanması istenirken, bir anda erişim kablosunun kesilmesi, çıkartılması gibi durumlar harici harddiskin yine okuma yazma niteliğini kaybetmenize neden olur. Bir mıknatısın hard disk üzerinde olmaması gerekir. Bu şekilde tüm verilerinizi kaybedeceğinizi de unutmayın. 

Teknik konularda ise yüksek elektrik enerjisi gelmesinden kaynaklı sebepler, ömrünü uzun süredir doldurmuş ve artık eskimiş diskler ya da USB çıkışı yapmadan direkt kabloyu çekmek gibi durumların tamamı taşınabilir disklerde bozulmaya neden olur.

Harici Hard Diski Bilgisayar Görünmüyor, Ne Yapabilirim?

Bilgisayarınıza her zamanki gibi harici diskinizi taktığınızda, bilgisayarınız okumuyor ya da görmüyorsa bujnun birçok nedeni vardır. Günümüzde çözüm olarak da uygulanabilir yöntemler var mıdır? Diye araştırıldığında aslında çözüm sağlanabilir birbirinden farklı kurtarma yöntemleri bulunmaktadır denilebilir. 

Verilerinizi kurtarma işlemini yaparken disk üzerinde çok fazla okuma yazma işlemlerine devam edersiniz. Disk yönetimi üzerinden diskinizi bilgisayarın görüp görmediğine bakabilirsiniz ve bu şekilde kurtarma işlemini seçmek adına da internette araştırmalarınızla beraber yön vereceğiniz şekilde, harici disklerin içerisinden verilerin kurtarılması için çözümler arayabilirsiniz. 

Disk üzerinde ışık yanıyor fakat bilgisayarım diskimi görmüyor gibi konularında da kablo arızalı olabilir ya da o an işletim sisteminizden kaynaklı sorun yaşayabilirsiniz Disk aygılarında, disk yönetimi içerisinde diski okuyup okuyamadığına bakabilirsiniz. Bu şekilde işletim sistemi kaynaklı mı yoksa değil mi diye bakmak mümkündür. Ayrıca başka bilgisayarda da harici diski takıp yine kontrol ederek, diskten kaynaklı sorun mu yaşıyorsunuz yoksa farklı bir durum mu var diye bakmak mümkündür.

Veri Kurtarma Firmaları Hizmet ve Destekleri Nedir?

Bozulan, çöken ya da bilgisayarın görmediği harddisk içerisinde dosya kurtarma, temelde veri kurtarma firmaları tarafından sağlanan hizmetlerdir. Bu alanda birçok makale ve kaynak yazılar bulunsa da, genel anlamda sorunlarını tek başına çözüm sağlamak isteyen ve bilgisayar konusunda yetkin bilgiye sahip kişilerin de deneme yanılma yöntemiyle denemek istediği çözümler elbette bulunmaktadır. 

Başınıza gelen sorunlar, çok daha uzman gerektiren bir alan içeriyorsa ve çok fazla uğraş göstermeye dair korkunuz varsa bu alanda veri kurtarma firmaları ile birlikte çalışabilirsiniz. İşletim sistemlerinde oluşan bir sorun dışında tamamen hard disk kaynaklı okuma yazma sorunları varsa, harici hard disk bozulmuş ya da çökme gibi sorunlarla karşı karşıya sizi bıraktıysa uzman ekibiyle birlikte destek alabilirsiniz.

Silinen ya da kaybolan dosyalar konusunda uzman ekip tarafınca hem fiziksel müdahale hem de sanal ortamda lisanslı yazılımlarla en doğru müdahalelerde bulunularak, veri üzerinde olabildiğince az yazma – okuma işlemleri yapılarak silinmiş dosyalara en kaliteli biçimde ulaşılmak istenir.

Bu alanda diskte kaybolan dosyaların kurtarılması için çözüm olarak sunulan birçok yöntem bulunsa da öncelikli olarak sorunun tespiti ve ana kaynağına yoğunlaşmak isteyen uzmanlar, karşılaştığınız soruna dair çözüm üretmek isterler. Bu anlamda sorunlar hakkında paylaşacağınız bilgilerle beraber disk üzerinde ne gibi sorunlar olduğunu geçmiş deneyimleriyle beraber anlayabilirler.

Eğer Windows dosya gezgininde diski göremiyorsanız ve işletim sistemi ayarları üzerinden de baktığınızda disk yönetiminde harici hard disk gözükmüyorsa, bu alanda disk bölüm hatası sorunlarınız meydana gelmiş olabilir. Bunun dışında işletim sistemi kaynaklı olması dışında da çözüm alabileceğiniz birçok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerle ilgili olarak internet üzerinden birçok kaynağı belirsiz yazılar okumak yerine, Gold Data ile çözüm bulabilirsiniz.

Alanında uzman ve profesyonel ekibiyle birlikte uzun yıllardır hizmet sağladığı bu sektör içerisinde yıllanmış tecrübesiyle birlikte soru ve sorunlarınıza profesyonel çözüm üreten Gold Data, bilgisayarlarınızda sabit diskleriniz ya da harici disklerinizle ilgili anlam veremediğiniz tüm sorunlarda çözüm sunar. Tüm önemli verilerinizin kurtarılmasına dair görüşme yapmak istediğiniz her zaman bizle iletişime geçebilir ve destek alabilirsiniz.