icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Laptopınız açılmıyor ya da ekranına görüntü gelmiyorsa bu sorun için ilk etapta birkaç farklı kontrol gerçekleştirmeniz gerekebilir. İlk etapta sorunun neden kaynaklandığını bilmelisiniz. Laptop kapandı açılmıyor gibi sorunların çoğu zaman birden fazla sebebi olabilmektedir.

Laptopların Açılmamasının Sebepleri Nelerdir?

İlk önce adaptör yardımı ile laptopınızı elektriğe bağlayın. Açma ve kapama butonuna basarak güç, HDD gibi led ışıklarının bulunduğu alanların yanıp yanmadığını kontrol edin. Ledleriniz yanıyor ve işlemci fanından ses gelmiyor ise adaptörünüzde arıza olabilir. Adaptör, bilgisayarınıza gerekli olan akımı veremediği zaman ekranınız açılmaz. Bu tür durumlarda adaptörünüzü değiştirmeniz yeterli olacaktır.

Yazılım

Laptopınız bazı özel durumlarda yazılımsal kaynaklı sorunlar sebebiyle açılmayabilir. Aşağıdaki detaylı adımları takip etmeden önce kullandığınız işletim sisteminin tam olarak çalıştığından ve sisteminizde herhangi bir virüs olup olmadığından emin olmanız tavsiye edilmektedir. Laptopın açılmaması gibi sorunlar yaşayan kişilerin büyük bir çoğunluğunun yazılım kaynaklı sorunlar yaşadığını asla unutmamalısınız.

Batarya

Laptop üzerinde bulunan bataryayı çıkartıp tekrar takmayı da deneyebilirsiniz. Böylelikle laptopınızın açılmamasının sebebinin batarya kaynaklı olup olmadığını anlayabilirsiniz. Eğer cihazınız bu işlem sonrasında açılıyor ise laptopınızda kullandığınız bataryanızı değiştirmenizin vakti gelmiş demektir.

Ekran Kartı ve Kabloları

Açma kapama tuşuna bastığınız zaman fan sesi ve led ışıkları yanıyor ancak görüntü alamıyorsanız ekran kablolarınızda sorun olabilir. Arızayı teyit etmek için ise laptopınızın yanında yer alan harici ekran çıkışa bir monitör bağlamayı deneyebilirsiniz. Bu sayede ekranın çalışıp çalışmadığını kontrol etmiş olursunuz.

Laptop harici ekran çıkışları VGA ve HDMI gibi farklı çıkışlara sahiptir. Cihazınızın çıkışa uyumlu bir kablo türü veya monitör ile bu arızayı test edebilirsiniz. Görüntü bu işlemlerden sonra geliyor ise ekran kablonuzda ya da ekran kartınıza ait olan chipsetinizde sorun yaşanıyor olabilir.

RAM ve HDD Sorunları

Cihazınız açılıyor ancak mavi ekran sorunu yaşıyorsanız bu durumda HDD ve RAM kaynaklı bir sorundan söz edilebilmektedir. Laptopınızın arka kısmında yer alan paneli söktükten sonra RAM bölümüne ulaşabilirsiniz. Slot tırnaklarını dikkatlice açtıktan sonra RAM’leri sökebilirsiniz. Tek tek RAM’leriniz takarak arızalı olan RAM’i tespit edebilirsiniz. Tek bir RAM ile bilgisayarınızı açabiliyorsanız diğer RAM’iniz üzerinde arıza olduğu söylenebilir.

RAM ile alakalıl bir sorun yok ise çalışan bir HDD ile kendi HDD’inizi değiştirerek kontrol yapabilirsiniz. Ancak bu işlemlerin hepsi risk içeren işlemlerdir. Laptop kapandı açılmıyor ise mutlaka profesyonel destek almanız tavsiye edilmektedir. Özellikle HDD kaynaklı olan sorunlarda kendi başınıza yanlış müdahalelerde bulunursanız HDD’iniz üzerinde kalıcı hasara yol açabilir ve verilerinizin geriye dönüşü olmayacak şekilde kaybolmasına sebep olabilirsiniz.

Çözüm için Neler Yapılabilir?

Veri kayıplarını önlemek için açılmayan bilgisayarınızı profesyonel kişilere verebilirsiniz. Gold Data olarak bu tür durumlarda açılmayan laptopınızı özel laboratuvar ortamımızda analiz ederek ilk etapta arızanın kaynağını bulmaya çalışıyoruz. Daha sonra arızanın kaynağına göre farklı çözümler geliştirerek bilgisayarınızı tekrar açılabilir hale getiriyoruz. Burada hassas olduğumuz nokta ise veri güvenliğiniz oluyor. İşlemlerimizin başarı oranının yüksek olması ve veri güvenliğinizin ön planda tutulması bizler için en önemli detaylar arasındadır. Hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz ekibimiz ile iletişime geçebilir veya ücretsiz iletişim formunu doldurarak sürecin başlamasını sağlayabilirsiniz.

İletişim taleplerinize hızlı bir şekilde geri dönüş yapan ekibimiz laptopınızı laboratuvar ortamında değerlendirerek sizlere en kısa sürede sorunun kaynağı ve çözüm yöntemleri ile ilgili bilgi verecektir. Tamamen şeffaf bir çalışma politikası izleyen firmamız sayesinde laptopınızın hangi süreçlerde olduğunu veya hangi süreçlerden geçeceğini güncel olarak takip edebilirsiniz.