icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Gelişen teknolojiyle birlikte bilgisayarlar yaşantımızın büyük bir alanında hayatımızı kolaylaştırmak için aracı haline geldi. Tabi yapılan geliştirmeler daha hassas cihazlar olmalarını da beraberinde getirirken, bilgisayarların en hassas noktalarının basında hard disk geliyor diyebiliriz. Bilgisayarın ana organlarından biri olan hard disklere dair gerçekleştirilen işlemler profesyonellik gerektirir ve Gold Data olarak bu noktada hard disk sökme konusunda titiz olunması gerektiğini öneriyoruz.

Hard Disk Sökme İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

Bilgisayarınızda hard disk sökme işlemini gerçekleştirmeniz gerektiğinde ilk olarak yapmanız gereken şey elektrik bağlantısını kesmek olmalıdır. Elektrik bağlantısını kestikten sonra kasaya bağlı durumda olan güç kablosunu çıkarın. Ardından kasanın yan kapağında yer alan vidaların hepsini sökmeye başlamalısınız.

hard disk sökme ve paketleme

Vidaları söktükten sonra IDE ve Serial Ata adı verilen iletişim kablolarını sökmelisiniz. Tabi bu işlemleri yaparken diğer kabloları da hassas davranmanız gerekir. Bu işlemlerin ardından son olarak diskin kasaya bağlanmasını sağlayan vidaları sökerek hard disk sökme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Diskinizi sökme işlemi kadar paketleme de hassasiyet gerektirir. Gönderi sırasında elektrik ya da su alma gibi tehlikelerden korunmak adına paketleme yaparken antistatik poşet kullanmalısınız. Herhangi bir hasarın oluşmaması için de sünger ya da köpük kullanarak korumaya alabilirsiniz. Paketin üzerine mutlaka e-posta adresinize gönderilmiş olan müşteri numaranızı da okunaklı bir şekilde yazmaya dikkat etmeniz gerekiyor.

Hangi kasa tipinde nasıl bir disk sökme işlemi gerçekleştirmeniz gerektiği konusunda sorun yaşıyorsanız Gold Data olarak her an sorularınıza cevap bulabilmenize yardımcı olmak için bekliyoruz. Hard diskinizi hafife almayın ve basit gibi gözüken bu işlemlerin profesyonellik gerektirdiğini göz ardı etmeden talimatlara uygun şekilde uygulamanızı gerçekleştirin. Geri kalan her işlem için Gold Data olarak en iyi hizmeti sunacağımıza emin olabilirsiniz.

RAID veri kurtarmanın inceliklerini paylaştığımız RAID veri kurtarma nasıl yapılır yazımıza da göz atmayı unutmayın!