icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Sunucular, tek bir amaç için kullanılan sistemler olmadığından dolayı çeşitli amaçlar için çok farklı donanımlara ve özelliklere sahip sunucu çeşitleri bulunur. İşletmeniz için kullanacağınız sunucunun 15-20 adet bilgisayara ev sahipliği yapacağını varsayalım. Bu tür bir sunucu için hedefiniz kolay ulaşılabilirlik olmamalıdır. Ufak işletmeler için kullanacağınız sunucunun ilk önce dikkat etmeniz gereken özelliği bilgilerin bütünlüğü olmalıdır.

İnternet sunucusu için öncelik, her zaman ulaşılabilirlik ve verilerin bütünlüğüdür. Bu sebeple daha çok internet sunucuları için ulaşılabilirliğin ön planda olması gereklidir. Bunlar dışında başlıca en yaygın olarak kullanılan sunucu sistemleri aşağıdaki gibidir;

rack mounted server

1. Rack Mounted Server: Kapladığı yerin az olması ve raflara yerleştirilebilir yapıya sahip olması sebebiyle günümüzde en çok kullanılan sunucu sistemi Rack Mounted Server’dır. Evlerde kullanılan masaüstü bilgisayarların kasasına benzer Atx yapıya sahip olduğu gibi aynı zamanda Rack tipli olanları da mevcuttur.

2. Blade Server: Bu tip sunucular, 1U modeli bilgisayarlar ile benzerlik gösterirler. Ufak bir kasaya sahip sunucuların içerisinde anakart, işlemci ve ram bulunur. Boyutundan dolayı avantajlı konumda olan Blade Server, sistem çalışır vaziyetteyken takılıp çıkartılması özelliği ile tercih edilir. Uzun süreli kullanım ve sorunsuz çalışma arayanlar için ideal sunucu çeşitleri arasındadır.

3. Atx Kasa Standart Server: Atx avantajları arasında, büyük ve özel kasalara kurularak kullanılabilme imkanı yer almaktadır. İhtiyaçlara göre kasa boyutları değişkenlik gösterir ve çoğu özel şirketin kullandığı sunucu sistemi arasındadır.

Hangi amaçlar için kullanacak olursanız olun, kullanmış olduğunuz sunucuların arızalanması durumunda verileriniz geriye dönüşü olmayacak şekilde ortadan kaybolarak sizleri zarara uğratabilir. Bu gibi durumlar için Gold Data Veri Kurtarma olarak sizlere pratik çözümler sunuyoruz. Verilerinizi şimdiden güven altına almak ya da kaybolan verilerinizi geriye güvenilir şekilde getirebilmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Veri yedekleme sistemlerini incelediğimiz yazımız veri yedekleme sistemi nedir yazımıza da göz atmayı unutmayın!