icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Günümüzde veriler artık sanal ortamda muhafaza ediliyor. Belgelerden fotoğraflara, videolardan faturalara kadar aklınıza gelebilecek tüm veriler gerek bilgisayar sistemlerinde gerekse çeşitli veri depolama ve veri taşıma aygıtlarında saklanıyor. Sadece kişiler değil, kurumlar ve işletmelerde verilerini depolamak ya da işlemek için bu aygıtları kullanıyor. Günümüz teknolojisinde kullanılan pek çok veri depolama aygıtı mevcut.

Hangi Veri Depolama Aygıtları Kullanılıyor?

En sık kullanılan aygıt hard diskler oluyor. Hard diskler ile beraber kullanımı son yıllarda ciddi düzeyde azalan disketler ve teyp yedekleme kartuşları manyetik veri depolama aygıtları kategorisinde değerlendiriliyor. Yine kullanım düzeyi bir hayli azalmış olan CD ve DVD de optik veri depolama aygıtlarıdır. İlerleyen teknoloji yardımıyla geliştirilmiş olan bellek kartları ve flash bellekler ise elektronik veri depolama aygıtlarıdır.

Veriler Neden Erişilemez Form Kazanır?

Elbette tüm bu veri depolama aygıtlarında gerek fiziksel gerekse mekanik arızalar meydana gelebilir. Çoğu zaman kötü amaçlı yazılımlar da verilere erişimi engelleyebilir. Hemen herkesin yaşadığı veri erişiminin engellenmesi yani veri kaybı pek çok farklı nedenden kaynaklanıyor olabilir. En sık karşılaşılan veri kaybı nedenlerini ise şu şekilde sıralayabiliriz:

  •          Verinin depolandığı dosya sisteminde meydana gelen herhangi bir arıza
  •          Formatlama suretiyle verinin depolandığı ortamın yazılımının yenilenmesi ya da güncellenmesi
  •          Verilerde meydana gelen dahili bozulmalar
  •          Verilerin fiziksel bir bozulma ile açılmaması ve işlenmemesi
  •          Kötü amaçlı yazılımlar (virüsler)

Veri kaybına neden olan bu hususları çoğaltmak mümkün. Önemli olan veri kaybı yaşandığında derhal profesyonel veri kurtarma merkezi ile iletişime geçilmesi ve kurtarılması gereken verilerin depolandığı aygıtın ulaştırılması olmalıdır. 

Veri kurtarma ne kadar sürer yazımızda en fazla merak edilen konular arasında yer alan veri kurtarma süreci ile ilgili detayları sizlerle paylaştık.