icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Veri depolama ve hız konusunda daha iyi performans sergileyen SSD’ler üzerinde veri kaybı yaşandığı zaman HDD’lere göre veri kurtarma süreci biraz daha zorlayıcı olabiliyor. Bunların sebeplerini merak ediyorsanız yazımıza göz atmaya devam edebilirsiniz.

1. SSD’ler Arıza Sinyali Vermeyebilir

Mekanik ve hareketli parçalara sahip olan hard diskler, tuhaf sesler çıkartarak bile arıza belirtileri gösterebilirler. Kullanıcılar bu durumu hard diskler söz konusu olduğunda fark edebilirler. Ancak elektronik bileşen içeren SSD’ler söz konusu olduğu zaman cihaz çalışmadığında sorun fark edilir hale gelir.

2. Veri Konumunu Tespit Etmek Daha Zordur

Veriler, mekanik hard disklerde manyetik şekilde disklere aktarılır ve plakaya işlenir. Böylelikle verileri okumak için o konuma geri dönülür ve verinin ait olduğu giriş bulunur. Karmaşık mekaniklere sahip olan SSD’lerde ise depolanan verilerin konumu disk yongasının aşınma ve yıpranmalardan korunması için değişkenlik gösterebiliyor. Bu durum veri kurtarmayı zor bir hale getirebiliyor.

3. Otomatik TRIM Komutu Hatalardan Dönülmesini Engeller

SSD’ler otomatik olarak TRIM komutunu içerek şekilde sunulur. Kullanıcıların bilerek ya da kazayla yapması fark etmeksizin bütün veri silme işlemlerinde devreye giren TRIM özelliği verilerin yer aldığı hücreleri boşaltır ve geri döndürülmesini imkansıza yakın hale getirir.

4. SSD’ler ile İlgili Kullanıcıların Yeterli Veri Kurtarma Deneyimi Bulunmuyor

Son yıllarda popüler hale gelen SSD’ler ile ilgili kullanıcıların hala hard disklere göre yeterli bilgi ve deneyimleri bulunmuyor. Kullanıcılardaki bilgi ve tecrübe eksikliği kendi başlarına veri kurtarma yapabilmelerini engelliyor.

5. SSD’de Yer Alan Kripto Veri Kurtarmaya Engel Oluyor.

Bazı üreticiler “controller” üzerinde kripto kullandığı için SSD bozulduğu zaman problem “controller” kaynaklı olursa veri kurtarma yapılamıyor.