icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Sabit disklerden daha farklı bir mekanizma ile çalışan SSD diskler son derece yüksek bir hıza sahip olduklarından işlemlerin de daha kolay yapılabilmesine olanak tanıyor. Bu noktada ssd ömrünü uzatmanın yolları hakkında bilgi sahibi olunması gerekiyor. Çünkü SSD disk içerisinde herhangi bir mekanik parça bulunmuyor ve dolayısıyla ömrünü uzatmanız çok daha kolay oluyor. 

Öncelikle bilgisayarınızı hazırda beklet modunda tutmanızı önermiyoruz. Bunun yerine uyku modunu seçmeniz gerekiyor. Çünkü hazırda beklet modu tüm belleği sabit diske kaydetme anlamına geliyor ve ssd ömrünü uzatmanın yolları arasında da bu konu büyük önem taşıyor. Çünkü ssd ömrüne en çok zarar veren hazırda beklet modunun kullanılmasıdır. 


SSD Ömrüne Zarar Veren Faktörler

Windows’a dahil edilen hızlı getirme özelliği de ssd disklere zarar verebiliyor ve kullanım ömrünü de kısaltabiliyor. Hizmetler bölümünü aratarak hızlı getirme kısmını kapatabilirsiniz. Böylece ssd ömrünü de uzatmış olacaksınız. Ayrıca sanal bellek dosyası ssd üzerinde ise bu konuda da bir değişiklik yapmanız gerekebilir. 

Sanal bellek ssd üzerinde ise sıklıkla veri yazdırmaya maruz kalıyor demektir. Bu durumda sabit diski taşıyıp kapatmanız gerekecek. Dosyalarınızı depolamak için HDD kullanmanız çok daha ideal bir seçim olur. Bilgisayarınızın performansı noktasında bir endişe duymanıza gerek yok. Çünkü performansı bu değişikliği yaptığınızda çok fazla etkilenmeyecektir. Tüm bunları dikkate alırsanız ssd ömrünü de hatırı sayılır düzeyde uzatmış olursunuz.