icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Geçtiğimiz gün Tech Report tarafından yayınlanan bir test sonucunda SSD'lere yazılabilecek olan veri miktarının etkileyici seviyelerde olduğu ortaya çıkmıştı. Testlerde bazı sürücülerin  petabaytın üzerindeki veriyi sorunsuz bir şekilde yazabildiği ortaya çıkmıştı. SSD'nize yazdığınız verilerin miktarını azaltarak ömrünü uzatabileceğiniz gerçeği ise şaşırtıcı bir şekilde ortaya çıkmıştı.

ssd disk

Ancak bu yöntem ile SSD'nizin ömrü klasik bir sabit diskten daha fazla olmayacaktır. SSD'leriniz ile maksimum kullanım süresine ulaşmak istiyorsanız diğer ufak tefek detaylara da dikkat etmeniz gerekiyor.

Aşırı Sıcak ve Soğukluklara Dikkat!

Aşırı sıcak ve aşırı soğuk havalara karşı HDD'lere göre daha dayanıklı olan SSD'ler bazı durumlarda aşırı derecede sıcak veya soğuk havaya maruz kaldıklarında hala zorluk yaşayabiliyorlar. SSD'nizi yaz ayları boyunca sıcak iklime sahip bir yerde ve mekanda saklamanız SSD'nizin ömrünün kısalmasına yol açacaktır.

Elektrik kesintileri tüm elektronik cihazlarda olduğu gibi SSD'ler üzerinde de olumsuz etkilere sahiptir. Verilerinizi yazarken elektrik kesildiği zaman verilerinizi kaybedebileceğiniz gibi SSD'nizin ömrüne de zarar vermiş olursunuz. SSD'leri elektrik kesintilerinden etkilenmeden kullanabilmek için ise bir UPS yani kesintisiz güç kaynağına ihtiyacınız oluyor.

Bir önceki yazımızda donör disk seçimi nasıl yapılır konusunu ele almıştık. Tüm detayları ile bu konuyu da okumanızı önermekteyiz.


RASTGELE